podróże,  Tajlandia

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Planujesz swój pierwszy wypad do Tajlandii i chcesz się odpowiednio przygotować? Szukasz porad, żeby trochę ułatwić sobie zadanie? Wskazówki znajomych, zasłyszane historie i obejrzane filmiki owszem, są pomocne, ale masz wrażenie, że to wszystko nakłada się na siebie i tracisz ostrość widzenia? Nawet nie wiesz jak bardzo Cię rozumiem.

Przechodziłam przez to samo

Ten wpis pozwoli Ci usystematyzować wszystko, o czym powinieneś pomyśleć zanim wsiądziesz na pokład samolotu. Unikniesz niemiłych niespodzianek, a przynajmniej zmniejszysz prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Tylko pamiętaj, nie bierz wszystkiego dosłownie. Przepuść przez swój własny filtr i najważniejsze:

choć odrobinę daj się zaskoczyć!

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Najlepszym czasem na odwiedzenie Tajlandii jest pora sucha (od listopada do lutego). Możesz się spodziewać w miarę optymalnej temperatury (30 stopni) i bezdeszczowej pogody. Czerwiec-październik to pora deszczowa; niektóre ośrodki wypoczynkowe na wyspach i parki narodowe mogą być zamknięte dla turystów. Wiza nie jest Ci potrzebna jeśli planujesz zostać nie dłużej, niż 30 dni. 


KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZENIA INNYCH

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Blogi, fora dyskusyjne, grupy na Facebooku, vlogi. Rozejrzyj się po moich wpisach. W Internecie są miliony innych blogów, nie wahaj się z nich skorzystać (zwracaj uwagę na daty, bo część informacji /np. ceny/ może nie być aktualna). Wyszukaj tematyczne grupy na Facebooku. Na grupach najszybciej dostaniesz odpowiedzi na drobiazgowe pytania, których będzie przybywać w trakcie planowania oraz podczas samego wyjazdu.

WALUTA I WYMIANA PIENIĘDZY

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Zabierz ze sobą euro lub dolary, co wolisz. Bez problemu obie waluty wymienisz w kantorze. Do wymiany waluty niezbędny jest paszport (można okazać kserokopię). Bez problemu wypłacisz pieniądze z bankomatu (zapłacisz prowizję). 

POINFORMUJ BANK O WYJEŹDZIE

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Nie dlatego, żeby trąbić wszem i wobec ze szczęścia, jakim jest wyjazd do Tajlandii, ale po to, żebyś sam nie stał się powodem zablokowania Ci karty. Banki działają w taki sposób, że próba podjęcia pieniędzy/płatności przez terminal w niestandardowej części globu mogą być uznane za następstwo kradzieży karty. Dla bezpieczeństwa Twoich środków bank zablokuje kartę, a Ty pozostaniesz tylko z tą gotówką w kieszeni, którą ze sobą zabrałeś. Zadzwoń na infolinię, wskaż kraj i termin wyjazdu, a unikniesz takiej niemiłej niespodzianki.

PASZPORT CHROŃ JAK NAJCENNIEJSZY SKARB

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Nigdy nikomu nie zostawiaj swojego paszportu. W hotelu mogą Cię poprosić o okazanie, w kantorze przy wymianie pieniędzy także, ale nikt nie ma prawa składać go w depozycie. Jeśli taki będzie wymóg (na przykład podczas wypożyczania skutera) posłuż się kserokopią. Wypożyczalnie równie przychylnie spojrzą na kartę biblioteczną, czy jakikolwiek inny dokument, byle ze zdjęciem.

UBEZPIECZ SIĘ

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań brzmi: czy i gdzie warto wykupić ubezpieczenie podróżne. Naturalnym jest, że nikt nie zakłada, że złamie nogę, ale musisz być przygotowanym na taką ewentualność. Na rynku jest wiele ofert, nie doradzę żadnej konkretnej. Zwróć uwagę na „WYŁĄCZENIA”, bo te tańsze oferty mają drobnym druczkiem wykluczone choroby tropikalne i uwzględniają nieobowiązkowe szczepienia. Dobrze zadbać o transport medyczny (lotniczy) i transport zwłok do Polski (brzmi strasznie, ale po to są ubezpieczenia). Jeśli będziesz miał wysypkę, czy skręcenie kostki, to zwykłe ubezpieczenie wystarczy, ale jeśli operację, to może się okazać, że Twój ubezpieczyciel umyje ręce (drobny druczek w warunkach ubezpieczenia).

SZCZEPIENIA

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Nie ma żadnych obowiązkowych. Robisz, jeśli chcesz. Zalecane: błonica/tężec, WZW A+B, dur brzuszny, wścieklizna, japońskie zapalenie mózgu, cholera.
My szczepiliśmy się na WZW A+B tylko dlatego, że w naszym rejonie (w Polsce) występuje zwiększone zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli zdecydujesz się na któreś z powyższej listy sprawdź ile dawek i w jakich odstępach należy przyjąć.

PRAWO JAZDY

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Nie sądzę, żebyś w Bangkoku zdecydował się jeździć skuterem. Pytasz dlaczego? Sam się przekonasz. Natomiast na wyspach z pewnością będzie to zalecane i w dodatku przyjemne. O ile w wypożyczalni nikt nie zapyta Cię o prawo jazdy, tak ewentualna kontrola drogowa i owszem (nam się nie zdarzyło). Obowiązuje prawo jazdy międzynarodowe. Wystarczy, że w Urzędzie Komunikacji w swoim mieście złożysz odpowiedni formularz, koszt coś ponad 30 zł. Wpisz, że chcesz prawo jazdy wg Konwencji Genewskiej. WAŻNE! Jeśli nie masz prawa jazdy kategorii A, to formalnie nie możesz prowadzić skutera. W przypadku kolizji Twoje ubezpieczenie OC oraz zdrowotne nie pokryje kosztów. Tak więc albo wypożyczasz skuter bez międzynarodowego prawa jazdy kat. A z pełną świadomością ryzyka, które podejmujesz, albo rezygnujesz z tej przyjemności.

HOTELE

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Czy rezerwować noclegi przed wyjazdem, czy może na miejscu zdecydować się na coś konkretnego? Jakie są różnice w cenach i jak z dostępnością? Ile ludzi tyle opinii. Ja muszę mieć wszystko uporządkowane, więc rezerwowałam z góry na Booking’u. Niektórzy twierdzą, że w Azji lepiej sprawdza się Agoda. Z moich obserwacji wynika, że Agoda nie podaje kompletnych cen przy wyszukiwaniu, zwracaj uwagę na końcową cenę przed faktycznym dokonaniem rezerwacji.
Zwykle masz możliwość odwołania rezerwacji na 2 dni przed przyjazdem, więc możesz zmienić zdanie już w trakcie. Jeśli lubisz „żywioł”, to wystarczy Ci rezerwacja na pierwsze dni, żeby nie latać z plecakiem po mieście w upale. Coś takiego jak brak miejsc i pełne obłożenie na 100% Ci się nie przytrafi (chyba, że na wyjazd wybierzesz okolice Bożego Narodzenia). Być może ciaśniej jest na niektórych wyspach.

INTERNET

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Na lotnisku możesz kupić kartę SIM z dostępem do Internetu. Przydaje się jako GPS 🙂 Dwie popularne firmy to TRUE i DTAC. Wszechobecne WiFi pozwoli Ci włączać się do sieci bez problemu. Działa tak jak w Polsce – raz lepiej, raz gorzej. Koszt kary SIM na dwa tygodnie (jakoś to było przeliczone na GB) około 50 zł.

JAK SIĘ DOSTAĆ Z LOTNISKA DO CENTRUM

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Z lotniska na Khao San Road jeździ autobus S1. Za 60 thb (6 zł) od osoby (brama na dole nr 7). Jak będziesz czekać do kontroli paszportowej, to zobaczysz wielkie reklamy świetlne z informacjami. Taxi wyjdzie około 300 bathów. Ewentualnie metro.

CZYM SIĘ PORUSZAĆ PO BANGKOKU

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

◊ PROMEM (tramwajem wodnym) o rzece Chao Phraya (Menam)
promy pływające po rzece oznaczone są trzema kolorami (flagami) – pomarańczową, zieloną oraz żółtą. Podział ten oznacza przy których przystaniach zatrzymuje się prom. Prom oznaczony flagą pomarańczową przypływa do wszystkich przystani.

◊ TAXI
Koniecznie każ włączać licznik (taxi meter). Jeśli kierowca się nie zgadza łap następnego. Sprawnie działa Uber, czy Grab. Aplikacja pokaże Ci szacowany koszt przejazdu. Na czacie informujesz kierowcę, w którym dokładnie miejscu jesteś.

◊ TAXI SKUTEREM
Świetne rozwiązanie umożliwiające unikanie korków. Panowie na skuterach ubrani są w pomarańczowe kamizelki. Na pewno nie pomylisz ich z prywatną osobą. Tutaj też pamiętaj o włączeniu licznika (lub umówieniu się na konkretną kwotę za przejazd).

◊ TUK TUKiem
Turysta nie korzystający z tuk tuka w Bangkoku wiele traci. Ten środek lokomocji w stolicy kraju to nie to samo, co przejażdżka w innym zakątku Tajlandii. Uwierz mi na słowo.

◊ METREM (MRT) i KOLEJĄ NAZIEMNĄ (BTS)
Obie opcje posiadają siatkę połączeń, którą możesz sprawdzić na mapce. Informacje o MRT i BTS.

◊ POCIĄGIEM, AUTOBUSEM
Podróżowanie pociągiem jest przewidywalne (na dworcu jest anglojęzyczna informacja, bilety kupuje się w kasie w dniu wyjazdu lub z możliwością rezerwacji; zależy od trasy). Rozkład jazdy pociągów tutaj
Kompletnie nie udało nam się rozeznać, jaka magia tkwi w rozkładzie jazdy autobusów. Rozkłady jazdy żyją swoim życiem.

GDZIE I ZA ILE NOCOWAĆ W BANGKOKU

/2019 rok/

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

W hostelu prześpisz się za 80 zł w pokoju 2-osobowym. Jeśli w dormitorium (pokoje wieloosobowe) to nawet za 20 zł za łóżko. Jeśli wolisz większy komfort, basen na dachu i codziennie czyste ręczniki, to już tak od 250 zł musisz liczyć. Hotel bynajmniej nie na samym Khao San Road, bo nie zaśniesz, ale już przecznice w odległości 10 minutek na nogach są dobrym pomysłem. Niektórzy trzymają się z daleka od Khaosan i wybierają hotele przy metrze (to też dobry pomysł). Nasz hostel był 10 minut na nogach od Khaosan i 3 minuty od przystani. Inna opcją jest bliskość metra lub kolejki BTS.

Zwracaj uwagę, czy hotel ma w ofercie:
okno
szczerze powiem, że nie jest niezbędne. Nawet, jeśli okno będziesz mieć, to najbardziej prawdopodobnym widokiem będzie ściana sąsiedniego budynku. Oczywiście ta rada dotyczy osób, które nie jadą na dłuższy wypoczynek, a hotelu nie traktują wyłącznie jako miejscówki na nocleg i prysznic.
ciepłą wodę
Niektórzy pytają po co ciepła woda w tropikach. Jak wolisz. Ja nie wyobrażam sobie prysznica w lodowatej wodzie. A ta ciepła, to tak naprawdę letnia temperatura, całkiem miła dla ciała; poparzyć się nią jednak nie da.
klimatyzację i/lub wiatrak
Jeśli świadomie zrezygnujesz z klimatyzacji, to w porządku. Są tacy, którzy preferują wiatraczek. Jak wszyscy wiemy klimatyzacja potrafi przyczynić się do przeziębienia, a tego na wakacjach nikt by nie chciał.

CO WARTO ZOBACZYĆ

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Bangkok
Przede wszystkim weź pod uwagę, że Bangkok się kocha, albo nienawidzi. Nie spotkałam się jeszcze z połowicznymi reakcjami. Samo zwiedzanie spokojnie domknie się w 2 dniach, chyba, że chcesz poczuć bliżej klimat miasta i eksplorować jego zakątki bardziej
szczegółowo.

Ayutthaya
Starożytna stolica z mnóstwem ruin świątyń. Nazywana małym Angkor Wat (Angkor Wat to z kolei must have w Siem Reap Kambodża).

Kanchanaburi
czyli most na rzece Kwai (można się na rzece także przespać; są pokoje na tratwach).

Damnoen Saduak
Pływający targ (trzeba tam być raniutko).

Targ na torach Maeklong w Samut Songkhram
Sprawdź kiedy przejeżdża tamtędy pociąg, bo właśnie wtedy składają stoiska, co stanowi główną atrakcję tego miejsca.

Wodospady Erawan

W Parku Narodowym znajduje się 7 wodospadów. 

I jeszcze więcej 

Inne miejsca, do których nie dotarłam, ale Tobie może się udać. 

ZWIEDZANIE CZY PLAŻOWANIE

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Hm.. Myślę, że po zwiedzaniu BKK i innych części kraju zapragniesz chwili wytchnienia. Nie ma sensu skupiać się na wyścigu i zaliczaniu coraz to kolejnych atrakcji. Warto wygospodarować co najmniej kilka dni i polecieć (wewnętrzne loty są stosunkowo tanie) na którąś z wysp. Tym bardziej, że wyspy też oferują wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. Tu musisz zrobić sobie jakieś rozeznanie, bo jedne wyspy są bardziej imprezowe, inne rodzinne, a są i takie, które turyści omijają z uwagi na brak rajskich plaż. My właśnie na taką (z pełną premedytacją) zdecydowaliśmy się. Powierzchnia 17 km kw., 80 km od Bangkoku, więc można było dojechać busikiem (+ 30 minut promem). O samej wyspie poczytasz na blogu.

ROZWAŻ WYPAD DO KAMBODŻY

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Kraj Jednego Dolara – jak nazywają Kambodżę (tam wszystko kosztuje one dollar i jego wielokrotność) jest inny, niż Tajlandia. Biedny kraj dobrych ludzi. Można się tam dostać:

– pociągiem bez klimatyzacji
– nocnym autobusem z klimatyzacją
– wewnętrznym lotem

Jeśli pokusisz się o przejazd pociągiem, to czeka Cię nie lada przygoda, ale też bardzo męczący czas. Samą granicę zawsze przekracza się na nogach. W przypadku jazdy pociągiem musisz znaleźć transport już po jej przekroczeniu (zostaje 70 km drogi). Jakie są możliwości poczytasz tutaj.


Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Nie myśl sobie, że trzymanie się powyższych wytycznych da Ci gwarancję dopięcia wyjazdu na ostatni guzik. Bynajmniej. I bardzo dobrze! Daj się ponieść. Ciesz się nieprzewidywalnym.

I naśladuj Tajów: uśmiechnij się. Po prostu.

Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem
Tajlandia – 15 porad przed wyjazdem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.