codziennik,  podróże,  Polska

Ewa Braun – kochanka Hitlera, czy psychofanka?

Tragicznie zakochana kobieta, czy obsesyjna fanka?

Postać Ewy Braun, kochanki Adolfa Hitlera fascynowała mnie od zawsze. Czułam duchową bliskość chyba przez wzgląd na to, że obie jesteśmy kobietami. Kiedy mowa o uczuciach na pierwszy plan wysuwają się emocje, nie fakty. Jako kobieta współczułam jej, ignorując w kim ulokowała swoje uczucia. Zresztą, która z nas ma wpływ na to w kim się zakocha? Szczególnie, że na początku znajomości 17-letnia Ewa nie wiedziała kim jest Herr Wolf odwiedzający zakład fotograficzny, w którym pracowała.

W tym filmie opowiadam historię Ewy zainspirowana wizytą w domu letniskowym w Pobierowie, w którym bywała. Na to, czy odwiedzał ją tam sam Hitler nie ma dowodów, ale z pewnością opiekował się nią dowódca niemieckiego lotnictwa Lufwaffe Hermann Göring.

Na pytanie czy Ewa Braun zdawała sobie sprawę z działań nazistów i holokaustu nikt nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie. Po wojnie żony nazistów często odrzucały takie zarzuty, aczkolwiek nie wiadomo, co było prawdą, a co jedynie linią obrony i próbą uniknięcia współodpowiedzialności za popełnione zbrodnie.

Intuicja i doświadczenie podpowiada mi, że zakochana kobieta postrzega świat inaczej i nawet, jeśli do Ewy Braun docierały jakieś niepokojące sygnały mogła je spychać w głąb podświadomości.

Ale zacznijmy od początku…

Kim była Ewa Braun

Ewa Braun urodziła się w Monachium w 1912 roku w bardzo religijnej rodzinie, jako jedna z 3 córek. Przesądziło to sprawę jej edukacji – została wysłana do żeńskiego katolickiego liceum. Była ponoć utalentowaną uczennicą, ale na tyle leniwą, że zamknęło jej to drogę na studia. Rodzice wysłali ją do szkoły klasztornej. Ta okazała się całkowitym nieporozumieniem. Ewa Braun opuściła jej mury po 9 miesiącach i w wieku 17 lat rozpoczęła pracę w zakładzie fotograficznym Heinricha Hoffmana.

Pierwsze spotkanie Fräulein Ewy Braun z  Herr Wolfem

Ówczesny szef NSDPA odwiedzał zakładzie fotograficznym Heinricha Hoffmana, który wykonał ponad 2 miliony zdjęć. Henrich postanowił wkupić się w łaski Führera swatając go z Fräulein Ewą, która nie miała pojęcia, kto ukrywa się pod pseudonimem Herr Wolf. 

Hitler, który miał już wówczas 40 lat, zaczął regularnie odwiedzać fotografa, przynosił młodziutkiej Ewie Braun prezenty, prawił komplementy, zapraszał na wycieczki, do kina albo do opery.

Kazał też sprawdzić, czy Braun nie ma jakichś żydowskich przodków. Nie miała.

Dlaczego Hitler i Braun poprzestali w pierwszych latach na randkowaniu? Nie chcieli zamieszkać razem?

Kontakty Ewy i Hitlera stały się intensywniejsze dopiero w 1931 lub 1932 r. Braun odwiedzała Adolfa w jego mieszkaniu, jednak wspólne mieszkanie nie wchodziło w grę. W ówczesnych czasach niezamężne kobiety mieszkały z rodzicami. 

Poza tym Hitler miał sublokatorkę –  córkę przyrodniej siostry – Geli Raubal. „Wujek Adi”, jak go nazywała, rozwinął na punkcie siostrzenicy niezdrową obsesję, co doprowadziło do powstania plotek i podejrzeń o ich rzekomy romans. 18 września 1931 roku Geli została znaleziona w swoim pokoju z raną postrzałową. Hitler się załamał.

Ewa Braun nie pasowała do wizerunku Hitera

Goebbels zaczął lansować Hitlera jako człowieka, który nie dąży do osiągnięcia prywatnego szczęścia, jego oblubienicą są Niemcy, a naród „jedyną miłością”.

Związek Ewy Braun i Adolfa Hitlera postanowiono utrzymywać w ścisłej tajemnicy.

Czy związek Ewy Braun i Adolfa Hitlera był platoniczny, czy może łączyła ich fizyczna bliskość?

Wiele wskazuje na to, że Ewa Braun i Adolf Hitler nie uprawiali seksu. Jedyną miłością i kochanką Hitlera były Niemcy. Idea kontaktu fizycznego oznaczała dla niego „skażenie” misji, której bezwarunkowo się oddał. Na pewno odnaleziono dowody wskazujące na to, że Ewa cierpiała na rzadki zespół wad wrodzonych Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, którego zasadniczą cechą jest brak lub niedorozwój macicy i pochwy. Kontakty fizyczne w takiej sytuacji są bardzo bolesne lub wręcz niemożliwe. Ewie z pomocą przyszła medycyna. Prominentny nazistowski ginekolog dr Gustav Scholten w podziękowaniu za operację zwężonej waginy Ewy Braun otrzymał dla siebie i rodziny opłaconą wycieczkę do Włoch.  

Adolf Hitler wskutek obrażeń poniesionych na froncie w trakcie pierwszej wojny światowej stracił jedno jądro, co mogło skutkować zaburzeniami seksualnymi.

Eduarda Bloch – lekarz opiekujący się rodziną Hitlera i nim samym od dzieciństwa, zaprzeczył tym doniesieniom.

Tymczasem brytyjscy żołnierze masowo śpiewali, że „Hitler ma tylko jedno jajo”. Czy piosenka wyszydzająca Führera i innych dygnitarzy III Rzeszy powstała na zlecenie brytyjskiej propagandy?

Testament Adolfa Hitlera zdaje się potwierdzać teorię o platonicznym związku. Przywódca III Rzeszy dziękuje w nim Ewie za „wiele lat wiernej przyjaźni”. Przyjaźni!

Dlaczego Ewa Braun próbowała popełnić samobójstwo w 1932 r.?

Jest wiele różnych wersji wydarzeń. Fakty są takie, że Braun postrzeliła się z pistoletu ojca. Być może była to jedynie to próba zwrócenia na siebie uwagi. Hitler był wiecznie nieobecny, a Braun czuła się opuszczona oraz osamotniona. Szczęśliwie kula utkwiła w okolicach tętnicy szyjnej. Zatem Ewa wiele ryzykowała. Zakochana kobieta jest zdolna do wielu poświęceń. Hitler bardzo się przejął, zaczął o nią bardziej dbać i dość luźna do tej pory relacja przekształciła się w trwały związek.

Czy Ewa Braun miała romans z mężem swojej siostry?

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, Ewa nie wiedziała zbyt wiele o jej przebiegu. Czas spędzała w Niemczech, a na wakacje latała do Włoch i Francji specjalnie przeznaczonym do tego samolotem. Nie rekompensowało jej to rozłąki z ukochanym, który na skutek porażek na froncie wydawał się być coraz bardziej schorowany i zmęczony.

Ewa Braun tańczy z Hermannem Fegelainnem na ślubie siostry Margarete.

To właśnie w tym czasie mógł rozpocząć się romans Ewy z jednym z oficerów SS -Hermanen Fegeleinem, osobistym przedstawicielem Himmlera przy głównej kwaterze wodza III Rzeszy. Plotki podsycał fakt, że Fegelein w 1944 roku ożenił się z siostrą Ewy – Margarete Braun. W prezencie ślubnym Hitler mianował pana młodego generałem dywizji Waffen-SS.

Czy Ewa Braun kochała Adolfa Hitlera?

„Kocham cię, niech Bóg cię strzeże” – powiedziała w rozmowie telefonicznej po zamachu 20 lipca 1944 roku. Wątpliwości co do autentyczności jej uczuć biorą się stąd, że nie znaleziono żadnych listów pomiędzy partnerami. O ile Führer krótko przed popełnieniem samobójstwa nakazał zniszczyć swoją prywatną korespondencję, tak Ewa Braun prosiła siostrę o szczelne zapakowanie i zakopanie listów od Hitlera. Jeśli zależało jej, żeby kiedyś zostały odnalezione, to nie osiągnęła tego celu.  

Dlatego Hitler postanowił ożenić się z Ewą Braun?

Z końcem wojny Hitler uważał, że otaczają go zdrajcy. Braun, która jako jedyna ślepo mu ufała, jako jedyna była w stanie wysłuchiwać wielogodzinnych monologów (często mało sensownych). I to ona po przyjeździe do Berlina w marcu 1945 roku zajęła niekwestionowanie silną pozycję. Co powodowało Hitlerem, że na 40 godzin przed śmiercią postanowił ożenić się z nią? Pomimo kilku zdań, w których wyjaśnia swoją decyzję jego motywacja nadal pozostaje niejasna.

Jak wyglądały ich ostatnie chwile Ewy Braun i Adolfa Hitlera?

29 kwietnia 1945 roku Hitler wypróbował truciznę najpierw na swoim psie. Gdy ten padł martwy, swoją kapsułkę z kwasem pruskim (nie cyjankiem, jak się powszechnie uważa) rozgryzła Ewa Hitler. Kolejno Hitler zażył swoją porcję trucizny równocześnie strzelając sobie w głowę. Braun po śmierci chciała ładnie wyglądać. Ciała Ewy Braun-Hitler i Adolfa Hitlera zostały wyniesione z bunkra i spalone.  

Dlaczego Ewa Braun postanowiła umrzeć u boku Adolfa Hitlera?

Jest wiele teorii na ten temat. W przypadku prawdziwej miłości racjonalne myślenie czasem zawodzi. Być może nie byłaby w stanie żyć bez Adolfa, może obawiała się tego, co się z nią stanie? Przywykła do luksusu, a czasy były trudne. A może klęska Niemiec oznaczała zawalenie się jej świata?

Wydaje mi się, że warto wziąć pod uwagę przypuszczenie, że po wielu latach ukrywania związku z Adolfem Hitlerem mogła otwarcie pokazać światu prawdę, stanąć u jego boku jako żona i dozgonnie wierna osoba.

Prawdopodobnie każdy z tych powodów mógł być faktem.  

Z pewnością dzięki temu Ewa Braun-Hitler zapisała się na zawsze kartach historii.

Zachęcam do obejrzenia 10-minutowego filmu o Ewie Braun na kanale YouTube Jest Jeden Świat. 

Zdjęcia pochodzą z książki „Przegrane życie Ewy Braun” Angeli Lambert.

Film "Stary Cmentarz w Zabrzu. Tragiczna historia Polaków i Niemców" powinien Cię zainteresować.
Artykuł Stary Cmentarz. Tragiczne losy Polaków i Niemców."Stary Cmentarz. Tragiczna historia Polaków i Niemców" pokazuje, z czym przez lata zmagało się Zabrze jako miasto pogranicza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.