podróże,  Tajlandia

Jak zwiedzać Park Historyczny Ayutthaya

Ayutthaya jako storożytna stolica Tajlandii przez ponad 400 lat była jej ośrodkiem handlowym i kulturalnym, w którym obecnie znajduje się Park Historyczny Ayutthaya. Miejscowość jest 80 km na północ od Bangkoku, w centralnej części kraju. Jak dotrzeć i w jaki sposób zwiedzać poczytacie na blogu. Historyczne ruiny świątyń zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1991 roku. Stolicą była w latach 1350-1767, a jej okres świetności przypada na XVI wiek, kiedy to nazywaną ją Złotym Miastem, w którym żyło ponad 40 różnych narodowości. Dobra prosperita skończyła się po najeździe Birmańczyków w XVIII wieku; dwuletnie oblężenie spowodowało zdobycie stolicy, co skutkowało doszczętnym zniszczeniem miasta. 

Park Historyczny Ayutthaya

W samym centrum Ayutthaya znajduje się niewielkie jezioro Phra Ram oraz park, wokół których mieści się kilka najważniejszych świątyń. Podążając w kierunku zachodnim od akwenu, natkniemy się na kolejne zabytkowe kompleksy, m.in. Wat Phra Sri Sanphet i Pałac Królewski. Pozostałe budowle świątynne porozrzucane są po całej okolicy. Do zwiedzania można wykorzystać rower lub skuter (można wypożyczyć za niewielką opłatą) lub tuk tuka (zmotoryzowaną rikszę). 

Wat Phra Mahathat

Park Historyczny Ayutthaya

W swoim planie zwiedzania musicie uwzględnić jedną z najważniejszych (a już na pewno najbardziej popularną) świątynię Wat Phra Mahathat, która wchodzi w skład dawego królestwa. Kamienna głowa Buddy opleciona jest korzeniami drzew. Otulona przez figowiec jest symbolicznym pokazaniem potęgi natury zmagającej sie z monumentalnymi dziełami stworzonymi pracą ludzkich rąk. Uwięziona głowa Oświeconego jest symbolem Ayutthaya. Na terenie kompleksu znaleziono relikwie Buddy (tak przynajmniej się domniemuje), które przechowywane są w Muzeum Narodowym. 

 Wat Phra Sri Sanphet

Park Historyczny Ayutthaya

Jedna z wazniejszych budowli to komleks świątynny Wat Phra Sri Sanphet wchodzący niegdyś w skład zabudowy pałacowej. Podczas najazdu Birmańczyków został zrównany z ziemią. Trzy strzeliste chedi są przedsionkiem dla kaplicy, która dziś mieści posąg bezgłowego Buddy. Chedi miało pomieścić prochy monarchów, a kilka mniejszych pozostałych członków rodziny. Około 1499  wzniesiono viharn, czyli część świątyni przeznaczoną dla wiernych. W kolejnym roku, we wnętrzu świątyni stanął 16-metrowy, pokryty 250 kilogramami złota, posąg Buddy. Był to główny obiekt czci w kompleksie.

 Wat Ratchaburana

Park Historyczny Ayutthaya

Nad jej ruinami górują dwie samotne chedi symbolizujące bratobójczą walkę o tron. Król Chao Sam Phrya nakazał ich wybudowanie dla uczczenia smierci swoich dówch starszych braci, którzy stoczyli walkę o sukcesję do tronu. Ministerstwo Kultury i Sztuki rozpoczęło prace wykopaliskowe na terenie świątyni; odkryto tu mnóstwo skarbów, które król ukrył najprawdopodobniej po wyprawie na podbój stolicy Khmerów – Angkor Thom. Znaleziono tu wiele złotych i brązowych figurek Buddy, mnóstwo tabliczek wotywnych wykonanych ze złota i ołowiu, jak również niezwykle cenne malunki pokrywające ściany krypty. W budynku muzeum znajduje się bogata kolekcja najcenniejszych znalezisk z terenu Wat Ratchaburana. Podziemia wieży, w której odnaleziono skarb, są udostępnione do zwiedzania.

 Wat Yai Chai Mongkol

Świątynia z XIV wieku, w której znajduje się posąg leżącego Buddy o długości 15 metrów. Pierwotnie wybudowana dla mnichów, którzy przybyli do miasta po stuciach w Cejlonie. Następnie wykorzystywana do celów edykacyjnych przez dzieci królewskie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.