podróże,  Polska

Pałac-Zamek w Mosznej

Dolnośląskie obfituje w bogactwo zamków i pałaców, niestety spora część popada w ruinę. Zupełnie inaczej jest z Pałacem w Mosznej, 30 km od Opola. Miejscowość położona na szlaku komunikacyjnym łączącym Prudnik z Krapkowicami poza pałacem zachęca do odwiedzin z powodu Fabryki Robotów, która w 2019 roku została nagrodzona Certyfikatem za Najlepszy Produkt Turystyczny Opolszczyzny.

Przyznam, że ten tytuł nie brzmi zachęcająco, samo otoczenie Fabryki także nie wzbudziło mojego zainteresowania, ale w środku nie byłam, więc w zasadzie nie mam zdania na jej temat.

Pałac w Mosznej – legenda

Wracając do Pałacu nazywanego Zamkiem. Legenda głosi, że w średniowieczu Moszna należała do Zakonu Templariuszy. W 1679 właścicielami Mosznej stała się rodzina von Skall. Na bajkowy wygląd Pałacu  składa się 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Dlaczego nie 100, powiem za chwilę.

Budowla powstała w połowie XVII wieku, a eklektyczna bryła została odbudowana po pożarze w 1896. Znawcy dostrzegą gołym okiem połączenie stylów:

brakowa część środkowa, neogotyckie skrzydło wschodnie oraz neorenesansowe skrzydło zachodnie.

Od 1945 zamek był rezydencją potentatów przemysłowych – śląskiego rodu Tiele-Winckleów. To im zawdzięcza swój obecny, lekko Disneyowski wygląd. Według jednej z legend główny budowniczy – Franz Hubert Tiele-Winckler dopilnował, żeby wieżyczek łącznie było 99, nie 100, gdyż wówczas musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej hrabia jako właściciel 99 majątków chciał dać temu wyraz w liczbie wieżyczek.

Funkcje Pałacu w Mosznej na przestrzeni lat

W roku 1972 zamek funkcjonował jako szpital leczenia nerwic, a od 1972-2013 w pałacu mieścił się Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny. Od 2013 Urząd Marszałkowski powołał spółkę Zamek Moszna Sp. z o.o. i jest właścicielem pałacu.

Jaką funkcję pełni dziś pałac? Mieści się w nim hotel i restauracja, w niedalekiej odległości stadnina koni. Pałac można zwiedzać za niewielką opłatą i posłuchać jego historii z ust przewodnika. Można także pospacerować Aleją Lipową, która prowadzi do leśnego parku kryjącego nekropolię z prochami dawnych właścicieli. Na moim kanale YouTube umieściłam film, w którym opisuję którędy należy pójść, aby znaleźć mogiły. Przy okazji zapraszam Cię do poczytania o nieczynnym cmentarzu w Zabrzu: „Stary Cmentarz. Tragiczne losy Polaków i Niemców”. Jeśli wolisz obejrzeć film, już spieszę z linkiem: „Stary Cmentarz. Tragiczne losy Polaków i Niemców #30”.

Ciekawostka!

Pałac w Mosznej kojarzony nie tylko przez turystów, ale również kinomanów. To tutaj w 1978 nakręcono „Test pilota Prixa”, a kilka lat później „Lubię nietoperze”.

Gdybyście chcieli wynająć apartament w hotelu uważajcie na ducha pewnej guwernantki snującej się po korytarzach. Dlaczego nawiedza Pałac w Mosznej do dziś opowiadam w filmie.

Wycieczka do Pałacu w Mosznej jest dobrym pomysłem na spokojne popołudnie. Zbliżając się do Zamku-Pałacu w Mosznej można odnieść wrażenie, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni lub Disneylandu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.