podróże,  Wietnam

e-visa do Wietnamu

Wjeżdżając do Wietnamu musisz posiadać wizę. Istotne jest to, że nie dokonasz zakupu na lotnisku bez promesy, tzw. „approval letter„. O promesę wnioskujesz będąc jeszcze w kraju i tylko na tej podstawie zostanie Ci wydana wiza. Więcej o rodzajach wiz i o tym, która jest najwłaściwsza dla Twojego typu podróży poczytasz w innych artykułach.

Jeśli jednak wybierasz się do Wietnamu na nie dłużej, niż 30 dni, a granice przekroczysz tylko jeden raz (czyli nie wybierzesz się na przykład na wycieczkę do Kambodży) rozważ aplikowanie o e-wizę. Koszt wynosi 25 dolarów, procedura jest bardzo prosta. Nie potrzebujesz żadnych pośredników.

e-visa do Wietnamu

Zajrzyj na jedną z poniższych stron (przestrzegam przed stronami www, które nie są rządowe):

https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn

https://immigration.gov.vn

http://visa.mofa.gov.vn/Homepage.aspx

Wchodząc z tego pierwszego linka strona powinna wyglądać tak:

Kliknij w zdjęcie po lewej (FOR FOREIGNERS).

KROK PIERWSZY

Zauważ, że strzałka wskazuje pole, w którym (już w formularzu) będziesz wpisywać FULL NAME z paszportu. W Wietnamie „full name” zawsze zaczyna się od nazwiska. W Polsce przywykliśmy do zapisu imię+nazwisko. Powiem więcej – to pole spędzało mi sen z powiek, bo o ile na zdjęciu poglądowym nakazują utrzymać międzynarodowy zapis ICAO (jak w dolnej linii w Twoim paszporcie), czyli rozpoczynając od nazwiska, tak w samym formularzu chcą First Name, Middle Name, Last Name. I bądź tu mądry człowieku! Jedno przeczy drugiemu. Próbowałam znaleźć odpowiedź na grupie dyskusyjnej na FB, ale ile ludzie tyle opinii. Ambasada w Warszawie umywa ręce, bo odpowiada za pieczątki w paszporcie, a nie e-wizy. Przeszukałam blogi, zadałam pytanie kilku wytrawnym podróżniczkom i tylko jedna stwierdziła, że to nie ma najmniejszego znaczenia. W dodatku doświadczenie kilku osób udowodniło, że wizy otrzymywało (i do Wietnamu wjeżdżało) się niezależnie od tego w jakiej kolejności podało się dane. Przeprowadziłam eksperyment (tracąc przy okazji 25 dolarów): zawnioskowałam o e-visa od imienia – wizę dostałam. Dwa dni później od nazwiska – również! Tak więc rozdzielanie włosa na czworo nie przyniosło nic więcej poza tym, że kilka nocy głowiłam się nad najlepszym rozwiązaniem.

Niemniej osobiście skłaniam się ku zapisowi od nazwiska – tak, jak liniii ICAO w paszporcie. Pamiętaj, że jeśli w paszporcie ma kilka imion – MUSISZ PODAĆ WSZYSTKIE!

KROK DRUGI

Teraz zaimportuj skan paszportu i zdjęcia, a następnie wpisz dokładnie wszystkie niezbędne dane. Wskaż okres, na jaki potrzebujesz wizę. W przypadku e-visa jest to opcja „singe entry” (jeden wjazd) 30 dniowa. Jeśli w Wietnamie spędzisz mniej, niż 30 dni to ważne, żeby wjechać i opuścić ten kraj w tym przedziale, który wskazujesz. Dzień, od którego ważna jest wiza nie musi być tym dniem, w którym przekroczysz granicę. Ważne, żeby opuścić Wietnam przed upływem daty ważności wizy.

Jeśli lądujesz w Sajgonie wybierz port lotniczy Tan Son Nhat Int Airport (Ho Chi Minh City). Niestety bardzo łatwo go pomylić z Ho Chi Minh City Seaport, a wjechać do Wietnamu musisz tym przejściem, który został wskazany w formularzu aplikacyjnym (co do wyjazdu, to już nie ma znaczenia).

Sprawdź dane i jeśli wszystko się zgadza – zatwierdź. Pomyłka na tym etapie będzie skutkowała odrzuceniem wniosku (dowiesz się o tym za kilka dni) i koniecznością ponownego aplikowania o e-visa. Nie ma możliwości skorygowania danych, niestety.

KROK TRZECI

Po zatwierdzeniu danych wyskoczy okienko z kodem rejestracyjnym. Odnotuj go, ponieważ będzie niezbędny do sprawdzania statusu wniosku wizowego i pobrania gotowej wizy na dysk. Ten numer zostanie także wysłany na Twój adres mailowy.

OK i wyskakuje przycisk „payment”.

Nie pozostaje Ci nic innego jak ostatni raz rzucić okiem na podsumownaie danych wprowadzonych do wniosku wizowego i jeśli wszystko się zgadza dokonać opłaty za pośrednictwem przycisku „Pay e-visa fee”.

To by było na tyle. Do trzech dni powinieneś otrzymać maila, że wiza jest już gotowa i możesz ją pobrać ze strony. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu sprawdzać jej status (te maile nie zawsze docierają). Gotowa wiza wygląda jak na poniższym zdjęciu (wrażliwe dane zasłoniłam rzecz jasna).

Jeśli masz wątpliwości czy ten rodzaj wizy jest właściwy dla Twojego rodzaju podróży sprawdź wcześniejszy wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.