podróże

Siedmiogrodzki wampir – hrabia Drakula

Vlad III urodził się w środkowej Rumunii w 1431 roku. Jako hospdar wołoski w latach 1448, 1456-1462 oraz 1476 rządził brutalnie, bezlitośnie mordując swoich wrogów. Był postacią na tyle kontrowersyjną, że historia jego psychopatycznego działania stała się podwaliną opowieści o siedmiogrodzkim wampirze: hrabim Drakuli.

Choć urodził się w Transylwanii, to większą część młodości spędził na Wołoszczyźnie umiejscowionej przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego, a dokładniej na styku dwóch ścierających się państw: Polski i Węgier. Oba kraje (wraz z Imperium Osmańskim) nie wzbraniały się przed ingerencją w sprawy wewnętrzne Wołoszczyzny.

Siedmiogrodzki wampir – hrabia Drakula

Wraz z ojcem i bratem, Radem Pięknym, 4 lata (niektóre źródła donoszą o 7) spędził w niewoli tureckiej, gdzie sułtan-despota traktował poddanych jak swoją własność. W 1447 zamordowano jego ojca – Diabła; Vlad III dzięki wsparciu sułtana zdobył tron. Posłuchaj krótkiej historii tutaj.

Od Vlada do Drăculei

Ojciec Vlada III był członkiem Zakonu Smoka mającego na celu ochronę chrześcijaństwa we wschodniej Europie. Otrzymał przydomek „Draco – Smok”, przekształcone przez lud w „Dracul – Diabeł”. Przezwisko odziedziczył jego syn Vlad III. Tak oto narodził się Drăculea – „Syn Smoka, Syn Diabła”.

Bestialstwo twardej ręki

Drăculea słynął z wyjątkowego okrucieństwa. Bez wahania skazywał na śmierć, a jego ulubioną rozrywką było nabijanie ludzi na pal (stąd przydomek „Palownik”). Zadawanie bólu sprawiało mu wielką satysfakcję. Więźniów obdzierał ze skóry, pozbawiał kończyn, ćwiartował lub gotował żywcem. Pewnego razu, chcąc wyrównać rachunki z wołoską szlachtą, zaprosił bojarów (wraz z rodzinami) na wystawne przyjęcie. Po wszystkim schwytał ich, najstarszych kazał nabić na pal, a silnych zaangażował w budowanie Cytadeli Poenari. Ruiny Zamku Drakuli można obejrzeć przy okazji przejechania Trasy Transfogarskiej (więcej pisałam tutaj, a krótki filmik możesz obejrzeć tutaj).

Wampir wznosi toast z krwi

Okrucieństwo Palownika stało się motywem wielu legend. Dlaczego stał się pierwowzorem hrabiego Drakuli? Niczym wyjątkowym było dla niego nabijanie na pal całej rodziny chłopskiej z powodu nie płacenia podatków (lub płacenia niewystarczająco dużych). Zwykle wcześniej kazał przyprowadzić do siebie najmłodszą z córek, torturował ją, by w końcu, na oczach konającej na palach rodziny – zasztyletować. Puchar napełniał jej krwią i wznosił toast.  Burzliwa historia zainspirowała irlandzkiego pisarza Brama Stokera do napisania w 1897 powieści „Dracula”,którą Francis Ford Coppola w latach 90. XX wieku przeniósł na ekran (główną rolę otrzymał Gary Oldman).

Vlad III Palownik do dziś stanowi zagadkę, którą historycy będą się starali rozwikłać jeszcze latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.