Wrzesień. Mycie, pielęgnacja i sprawdzanie.

Dzisiejszy artykuł chce poświęcić trzem jakże ważnym zagadnieniom. A mianowicie – myciu, pielęgnacji i sprawdzaniu. Bez zbędnego przedłużania. Przechodzimy do konkretów.

Mycie
1. Kiedy przenosimy rośliny z ogrodu do domu, podłoże zazwyczaj jest zbite, dlatego delikatnie spulchniamy je, aby woda łatwiej w nie wsiąkała. Zachęcam również do umycie podstawki chlorkiem, które usunie owady i ślimaki.
2. Odkurzamy duże i błyszczące liście ściereczką zwilżoną wodą z piwem. To wręcz bombowa i bardzo skuteczna mieszaka owadobójcza.

Pielęgnacja
1. Zakupione nowe okazy we wrześniu od razu przesadzamy do odpowiedniego podłoża.
2. Wrzesień to również czas na hipeastrum. Cebulę tej rośliny umieszczamy w głębokiej, specjalnej wazie lub sadzimy na 3/4 jej wysokości w donicy wypełnionej mieszaniną podłoża i piasku.
3. Decydujemy czym zastąpić nasz pusty parapet zastępując wolne miejsce np. innymi roślinami – najlepiej kwitnącymi.

Przycinanie
1. Skracamy zbyt długie pędy, które m.in. utrudniają przejście, ale tylko na taką długość, aby wyglądały naturalnie.
2. Z roślin o pstrych liściach usuwamy wszystkie pędy, aby nie zdominowały całej rośliny.
3. Lekko przycinamy grubosza formowanego na bonsai.

Sprawdzanie
1. Do ponownego kwitnięcia poinsecji niezbędne jest 6-8 tygodni krótkich dni (ponad 10-12 godzin musi być ciemno). Wieczorem możemy wstawić ją do ciemnej szafy lub nakryć stożkiem z tektury.
2. Osłabione lub przewiędłe liście mogą być oznaką przesuszenia bądź przelania rośliny. Co w takim wypadku zrobić? Jeśli roślina została przelana, to jej podłoże należy przesuszyć ściskając je chłonnym papierem lub ścierką. Najlepiej roślinę przesadzić do nowego podłoża i czekać aż sama dojdzie do równowagi nie podlewając jej przez ten czas. Zwykle przez pierwszy miesiąc.
3. Stopniowo zaprzestajemy podlewania kaladium, aby liście tejże rośliny wyschły, a bulwki weszły w niezbędny dla nich okres spoczynku.
4. Regularnie podnosimy liście i sprawdzamy czy nie ma na nich tarczników.

Mam nadzieję, że chociaż jedną wskazówkę wykorzystasz i przeniesie efekty. W razie pytań – pisz. Zachęcam również do zapoznania się z moim artykułem o figowiec sprężysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *