Wilczomlecz piękny, Poinsecja (Euphorbia pulcherrima)

Pochodzenie
Wilczomlecz piękny pochodzi z Meksyku.

Liście
Z wyglądu przypominają skrzypce. Powcinane, ciemnozielone, eliptyczno lancetowate o długości 10-15 cm.

Kwiaty
Przykwiatki pojawiają się od października do lutego i mają długość 10-30 cm. Tworzą rozety, które otaczają niepozorne żółtokremowe kiaty. Przykwiatki zazwyczaj mają kolor czerwony, żółty lub biały.

Stanowisko
Wilczomlecz piękny, podobnie jak palma kokosowa bądź róża potrzebuje do prawidłowego wzrostu sporej ilości światła – nawet bezpośredniego i intensywnego, aczkolwiek należy unikać południowego słońca w okresie kwitnienia. Co najważniejsze. Poinsecja do zawiązania pąków kwiatowych potrzebuje krótkiego dnia co w praktyce oznacza, iż na 2 miesiące przed Bożym Narodzeniem należy roślinę umieścić w pomieszczeniu w którym jest ciemno przez 8-16 godzin.

Podłoże
Równe proporcje ziemi ogrodowej, piasku i torfu.

Nawożenie
W czasie przesadzania zasilamy dawką granulowanego, wolno uwalniającego się nawozu dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu nawozimy roślinę co miesiąc płynnym nawozem o podobnym przeznaczeniu.

Wilgotność powietrza
Gdy zaczyna działać centralne ogrzewanie, aby uniknąć żółknięcia liści umieszczamy doniczkę na warstwie drenażu bądź keramzytu.

Podlewanie
Zależnie od temperatury. Zwykle raz na tydzień – począwszy od kwietnia.

Przesadzanie
Co roku pod koniec zimy, kiedy opadną przykwiatki.

Rozmnażanie
Przez sadzonkowanie młodych pędów ukorzenionych w piasku w temperaturze 20 C.

Szkodniki i choroby
Euphorbia pulcherrima w szczególności jest narażona na szarą pleśń, czerwce oraz mączliki. Odbarwienie przykwiatków, które często pojawia się u rośliny jest spowodowane zbyt obfitym podlewaniem.

Ciekawostka
Gwiazda betlejemska w doniczce osiąga wielkość od 30 cm do nawet 1,2 m wysokości. Jeśli idzie o jej długowieczność. Cóż, po kwitnieniu najczęściej roślina jest wyrzucana, ale można tego uniknąć. Jeżeli wilczomlecz piękny przechodzi regularnie przez okres spoczynku jest w stanie być długoletnią rośliną o okazałej wielkości.

Szczególne wymagania
Po kwitnięciu poinsecja wymaga okresu spoczynku. Należy ją wtedy podlewać skąpo i umieścić w chłodnym, ale wilgotnym pomieszczeniu.

Rada
Po kwitnieniu, kiedy zaczynają żółknąć liście, należy przyciąć wszystkie pędy w odległości 10 cm od nasady.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Zapraszam do wpisu, który być może Cię zainteresuje „Co zrobić aby poinsecja ponownie zakwitła?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *