Szczawik czterolistny (Oxalis tetraphylla)

Pochodzenie
Szczawik czterolistny pochodzi z Meksyku.

Liście
Roślina posiada liście o średnicy 5-15 cm, o czterech listkach, podobnie jak u czterolistnej koniczyny. U nasady każdego listka znajduje się purpurowa plamka.

Kwiaty
Pojawiają się latem i są osadzone na delikatnych pędach drobne, pięciopłatkowe, lejkowate o pomarańczowo-czerwonym lub białym ubarwieniu. Mają średnice 2-3 cm, zebrane w luźne baldaszki.

Stanowisko
Oxalis tetraphylla podobnie jak poinsecja i motylek skrzydlaty, uwielbia stanowiska widne. Roślina wręcz powinna być wystawiona rankiem na bezpośrednie nasłonecznienie.

Podłoże
Piaszczyste podłoże dla kaktusów.

Nawożenie
Latem szczawik zasilamy raz na miesiąc nawozem dla roślin cebulowych.

Wilgotność powietrza
Szczawik czterolistny dobrze znosi suche powietrze w naszych mieszkaniach pod warunkiem, jeżeli temperatura nie przekracza 15 C. Kiedy jest wyższa należy zraszać roślinę codziennie.

Podlewanie
Roślina ta należy do grupy roślin, który lepiej przesuszyć niż przelać, zresztą podobne ma figowiec sprężysty. Roślinę należy podlewać co 4-5 dni w okresie wegetacji (zależnie od temperatury) natomiast zimą, zaprzestajemy podlewania całkowicie.

Przesadzanie
W kwietniu do doniczki o średnicy 20 cm sadzimy 3 bulwki na głębokość 5 cm.

Rozmnażanie
Przez oddzielanie bulwek potomnych.

Szkodniki i choroby
Żadne.

Ciekawostka
W doniczce roślina osiąga wielkość 15-25 cm. Tyczy się wysokości jak i szerokości. Jeśli idzie o długowieczność rośliny. Nie jest w stanie przeżyć dłużej niż jeden sezon w naszych mieszkaniach chyba, że jest uprawiana w chłodnej szklarni lub na werandzie – wtedy od dwóch do trzech lat.

Szczególne wymagania
Od maja do października pozostawiamy szczawik w ogrodzie.

Rada
Nie sadzimy rośliny w wapiennej ziemi. Zapewniamy dobry drenaż.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *