Róża (Rosa)

Pochodzenie
Mieszańce gatunków pochodzą z Chin.

Liście
Róże mają liście naprzemianległe, długości 5-7 cm, złożone z 5-7 listków, zielone, błyszczące, lekko ząbkowane.

Kwiaty
Jedne z najpiękniejszych. Mają średnicę 2-4 cm. Pełne, drobne o zwartych płatkach, czasami odwróconych. Kwiaty róży mają przeróżne ubarwienie zaczynając od krwistych czerwieni a kończąc na słonecznych żółciach. Wyjątkiem jest kolor niebieski i czarny, gdyż do dnia dzisiejszego nie udało się wyhodować róż, które byłyby w taki sposób ubarwione. Chociaż na rynku jest wiele dostępnych kwiatów, które są „ciemne” np. bordowe, ale daleko im do głębokiej czerni. W kwiaciarniach można często spotkać niebieskie róże, ale w rzeczywistości są to białe róże, które zostały ubarwione na niebiesko.

Stanowisko
Rose lubi słoneczne stanowiska, ale nie pełne słońce. Moje róże bardzo dobrze rośną na zachodniej ekspozycji okna. Kiedy widzę, że słońce jest zbyt intensywne i nie służy moim różom przesuwam je dalej od okna, które zakrywam firanką.

Podłoże
Podłoże dla róż lub ziemia ogrodowa z 20% dodatkiem kompostu z obornika.

Wilgotność powietrza
Róża podobnie jak figowiec pnący lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego zraszajmy ją codziennie – spodnią część liści. Warto róże umieścić na balkonie, jeśli temperatura przekracza 15 C.

Podlewanie
Połowa sukcesu w uprawie tejże rośliny jest podlewanie. Należy w okresie kwitnienia róże podlewać 2-3 razy na tydzień. Nie można doprowadzić, aby ziemia wyschła. W okresie spoczynku co 8 dni.

Przesadzanie
Co roku w marcu, zwłaszcza jeśli regularnie nawozimy roślinę.

Nawożenie
Od kwietnia do września dwa razy na miesiąc zasilamy płynnym nawozem dla róż lub nawozem wolno uwalniającym się.

Rozmnażanie
Z sadzonek „in vitro” wyłącznie przez producentów.

Szkodniki i choroby
Róża jest rośliną z natury delikatną narażoną na różnego rodzaju szkodniki i choroby m.in. na czarną plamistość liści, mączniaka właściwego, mszyce, mączliki, wciornastki i przędziorki.

Szczególne wymagania
Róża aby była rośliną wieloletnią należy ją przesadzać do ogrodu (unikajmy stanowisk w pełnym słońcu). Jeśli jednak chcemy aby zdobiły nasze mieszkanie należy w okresie spoczynku róże przenieść w jasne, ale chłodne miejsce (5-15 C). Ten zabieg jest niezbędny do tego, aby roślina ponownie zakwitła.

Ciekawostka
Jeśli róża nie będzie przechodziła przez okres spoczynku i będzie jedynie uprawiana w warunkach domowych – szybko zginie (przeżyje około 3 tygodnie). W szklarniach co najmniej rok. Z własnego doświadczenia wiem, iż każda róża jest inna i ma inne uwarunkowania.

Rada
Aby wzmocnić roślinę skracamy wszystkie pędy o 1/3 aby wzmocnić roślinę. Obcinajmy przekwitłe kwiaty.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *