Rodochiton krwistoczerwony (Rhodochiton atrosanguineus)

Pochodzenie
Lasy Meksyku.

Liście
Naprzemianległe o długości 5-8 cm. Z kształtu sercowate z delikatnie ząbkowanymi brzegami, które osadzone są na ogonkach liściowych owijających się wokół podpory.

Kwiaty
Pojawiają się od końca czerwca aż do połowy października. Mają zadziwiający kształt, który przypomina dzwonki. Kielich u tych kwiatów jest różowy, natomiast korona kwiatowa lejkowata o ubarwieniu bordowym bądź ciemnopurpurowym.

Stanowisko
Rodochiton krwistoczerwony uwielbia pełne słońce (podobnie zresztą jak palma kokosowa) zwłaszcza jest mu potrzebne do ponownego zakwitnięcia.

Podłoże
Mieszanka podłoża dla pelargonii, piasku z dodatkiem 15% kompostu z obornika lub nawozu z wodorostów.

Wilgotność powietrza
Roślinę nie należy pod żadnym pozorem zraszać a tym bardziej jej kwiatów! Można zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny zraszając np. podłogę na werandzie lub ustawiając misę z wodą, ale tylko wtedy kiedy temperatury przekroczy 20 C.

Podlewanie
Co 2-3 dni latem. Zimą natomiast co 8-10 dni. ZAWSZE letnią wodą.

Przesadzanie
Co roku w marcu.

Nawożenie
Od maja do sierpnia zasilamy płynnym nawozem dla pelargonii, zawsze na wilgotne podłoże.

Rozmnażanie
Wysiew nasion w marcu lub w kwietniu w temperaturze 18 C do osobnych doniczek.

Szkodniki i choroby
Przędziorki

Szczególne wymagania
Rhodochiton atrosanguineus najlepiej rośnie i wygląda gdy uprawiamy go w wiszącej doniczce. Jeśli natomiast nie chcemy go w taki sposób uprawiać warto wtedy pędy rośliny podpierać lub rozpiąć na kratce.

Ciekawostka
Rodochiton krwistoczerwony jest zazwyczaj uprawiany jako roślina jednoroczna na werandzie lub w szklarni. Przy czym na werandzie może żyć nawet ponad 2 lata. Jeśli idzie o jej wielkość może osiągnąć do 3 m w jednym sezonie.

Rada
Po kwitnieniu przycinamy roślinę do 2/3. Jeśli idzie o zimowanie, to najlepiej na chłodnej werandzie. Okres spoczynku jest bardzo ważny. Można ją także uprawiać w ogrodzie.

ŹródłoMaranta„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *