Październik. Zakupy i czyszczenie

To już październik! Dasz wiarę? Czas leci nie ubłagalnie. Jeszcze niedawno był początek wakacji a tu za chwilę święta. Póki co przed nami początek jesieni a więc kwiaty doniczkowe potrzebują nieco innej pielęgnacji niż podczas okresu wegetacji. Jeżeli na naszych balkonach lub tarasach zostały jeszcze rośliny, to już ostatni dzwonek na to, aby przenieść je do domu. Październik, to również miesiąc w którym przestajemy nawozić rośliny o ozdobnych liściach. Pamiętajmy również o tym, że w naszych mieszkaniach zaczyna działać centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze.

Zakupy
1. Jeżeli zakupiliśmy hipeastrum w początkowej fazie wzrostu, upewnijmy się, że roślina ma już wykształcony pęd kwiatowy. Jeśli hipeastrum zaczyna wypuszczać najpierw liście, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie zakwitnie.
2. Zazwyczaj jesienią w sklepach ogrodniczych jest sporo obniżek cenowych przeróżnych roślin. Skorzystajmy z tego.
3. Warto wykonać kompozycję z roślin o pstrych liściach, sadząc do szerokiej misy różne ukorzenione sadzonki lub młode rośliny sprzedawane w małych doniczkach.

Czyszczenie
1. Nie pozwalamy, aby na pokrytych kutnerem liściach osiadł kurz. Oczyszczamy je miękkim, szerokim pędzelkiem, podtrzymując duże liście od spodu, aby się nie połamały.
2. Wilgotną gąbką myjemy woskowane liście stefanotisu a następnie podpieramy pędy, które wyrosły latem. Przed kwitnieniem ich nie skracamy.
3. Usuwamy uschnięte kwiaty skrzydłokwiatu i przecieramy lub myjemy od czasu do czasu jego liście.
4. Jeżeli latem wynieśliśmy naszego storczyka (cymbidium) na zewnątrz, po tym jak go przeniesiemy z powrotem do domu usuńmy uszkodzone liście a pozostałe oczyśćmy.

Kilka rad na październik
1. Przesuwamy wszystkie rośliny do okien, aby miały jak najwięcej światła. Słońce jest zdecydowanie słabsze a dni stają się co raz to krótsze.
2. Kliwia potrzebuje okresu spoczynku w temperaturze 10-15 C, dopóki nie pojawią się pędy kwiatowe.
3. Zmniejszamy częstotliwość podlewania, ponieważ większość roślin przechodzi w okres spoczynku.
4. Ustawiamy w jednym miejscu rośliny i zapewniamy im temperaturę nie wyższą niż 20 C, inaczej ich liście zżółkną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *