Październik. Palmy i storczyki

Pogoda za oknem nie zachęca do jesiennego spaceru – pada deszcz, jest wietrznie i chłodno. Ale z drugiej strony, to doskonały czas na to, aby właśnie w taki dzień jak dzisiaj zrobić kilka porządków z naszymi roślinami. Zwłaszcza, że kwiaty doniczkowe takie jak storczyki i palmy w październiku wymagają szczególnej pielęgnacji.

Palmy
1. Przy podlewaniu staramy się nie moczyć stożka wzrostu, ponieważ łatwo gnije.
2. Utrzymujemy wysoką wilgotność powietrza, spryskując głównie dolną stronę liście. Pamiętajmy o tym, że w naszych mieszkaniach zazwyczaj mamy bardzo suche powietrze. Zwłaszcza w domach z ogrzewaniem podłogowym.
3. Nie ustawiajmy młodych palm przy przejściu, ponieważ ich liście są bardzo wrażliwe na dotyk.

Storczyki
1. Przesadzamy kwitnące katleje, jeśli jest im zbyt ciasno. Tylko w podłoże dla storczyków.
2. To już pora aby wnieść do domu cimbidium, które będzie kwitło jesienią. Jeśli mamy taką możliwość postarajmy się zapewnić roślinie niższą temperaturę w nocy o 4-5 C.
3. Pewnie przez całe lato falenopsis kwitło? Pora na odpoczynek. Ustawmy storczyka na miesiąc lub dwa w chłodne miejsce (15-18 C), to pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia.
4. Umieszczamy storczyki blisko okna na przykład na parapecie, aby mogły one korzystać z naturalnego oświetlenia oraz wahań temperatury.
5. Wokół storczyków postarajmy się o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, zraszając liście rośliny letnią wodą. Warto również umieścić storczyki na warstwie żwiru zanurzonego w małej ilości wody. Nie podlewamy obficie.
6. Zraszamy wszystkie korzenie powietrzne storczyków, gdyż to naturalny sposób pobierania przez nie wody z wilgotnego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *