Palma kokosowa (Cocos nucifera)

Pochodzenie
Palma kokosowa pochodzi z wybrzeży tropikalnych mórz.

Liście
Młode liście są bardzo delikatne i cienkie, później sztywnieją. Osiągają długość 1-2 m. Z natury są silnie powycinane i posiadają zagięte końce.

Kwiaty
W mieszkaniach cocos nucifera nie kwitnie.

Stanowisko
Palma kokosowa to „dziecko słońca”. Uwielbia dobrze nasłonecznione stanowiska.

Podłoże
Najlepiej rośnie w mieszance, która stanowi równe proporcje gruboziarnistej ziemi próchniczej, piasku i ziemi wrzosowej.

Wilgotność powietrza
Palma kokosowa należy do tej grupy roślin, które potrzebują do prawidłowego wzrostu sporej wilgotności powietrza tzn. minimum na poziomie 70%, inaczej bowiem końce liści brązowieją co powoduje w konsekwencji usychanie liści. A więc, zraszajmy roślinę 3-4 razy dziennie ustawiając doniczkę na warstwie wilgotnego żwiru bądź keramzytu. Najlepiej palmę kokosową uprawiać w szklarni.

Podlewanie
Przy podlewaniu należy uważać aby korzenie NIE wyschły. Podlewajmy ją zatem trzy razy w tygodniu – latem. Zimą – rzadziej.

Przesadzanie
Kiedy zakupimy palmę kokosową najlepiej ją od razu przesadzić do nowego podłoża. Później mniej więcej co dwa lata na wiosnę w taki sposób, aby nie przykryć całkowicie orzecha.

Nawożenie
Roślinę zasilamy płynnym nawozem dla cytrusów lub roślin o dekoracyjnych liściach w takich miesiącach jak: kwiecień, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik.

Rozmnażanie
Palmę kokosową rozmnażamy przez wysiew nasion w ciepłej mnożarce (powinna w niej panować temperatura do 30 C) i przy wilgotności 100 %. Nasionka kiełkują po około 5 miesiącach.

Szkodniki i choroby
Wełnowce i tarczniki.

Szczególne wymagania
Palma kokosowa pochodzi z regionów raczej wietrznych, dlatego warto zadbać o dobrą cyrkulację powietrza – po prostu wietrzymy pomieszczenie w którym znajduje się roślina najczęściej jak to możliwe, przy czym unikamy przeciągów!

Ciekawostka
Palma kokosowa w doniczce osiąga do 3 m wysokości. Jej długowieczność również jest ograniczona – zwykle przeżywa nie dłużej niż 2-3 lata chociaż istnieją wyjątki. 😉 Osobiście uważam, że najładniej w doniczce wyglądają młode okazy.

Rada
Jak wspomniałam wcześniej palma kokosowa to „dziecko słońca”, dlatego zimą kiedy będzie go jej brakować polecam sztuczne doświetlanie rośliny. Dużo jej to pomoże.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *