Pachystachys żółtokwiatowy (Pachystachys lutea)

Pochodzenie
Pachystachys żółtokwiatowy pochodzi z Peru.

Liście
Naprzeciwległe, długości 8-15 cm, owalne lub lancetowate, ciemnozielone o dobrze zaznaczonym unerwieniu.

Kwiaty
Latem pojawiają się na wierzchołkach pędów stożkowate kwiatostany, utworzone ze złocistożółtych, dachówkowato zachodzących na siebie przylistków z których każdy chroni biały, języczkowaty kwiat.

Stanowisko
Pachystachys żółtokwiatowy, podobnie jak tetrastigma voiniera czy figowiec sprężysty lubi sporo światła, dlatego zimą roślinę najkorzystniej wystawić na bezpośrednie na słonecznie (słońce bowiem jest słabsze). Latem natomiast, roślinę odsuwamy od okna na 1 m lub zaciągamy firanką.

Podłoże
Równe proporcje ziemi wrzosowej i kompostu z kory z dodatkiem 10% perlitu lub wermikulitu, aby zapobiec zbrylaniu się podłoża.

Nawożenie
Raz na miesiąc przez cały rok.

Wilgotność powietrza
Pachystachys lutea lubi sporą wilgotność powietrza, podobnie zresztą jak palma kokosowa czy cytrusy. Zbyt suche powietrze u tej rośliny powoduje brązowienie końców liści. Zimą, liście zraszamy codziennie – zwłaszcza kiedy zaczyna działać centralne ogrzewanie.

Podlewanie
Zimą co 10 dni a latem co 3 dni w niewielkich ilościach.

Przesadzanie
Raz na rok w kwietniu. Pamiętajmy również o umieszczeniu w doniczce warstwy drenującej składającej się np. z keramzytu bądź żwiru.

Rozmnażanie
W maju przez sadzonkowanie niekwitnących pędów w mnożarce z ogrzewanym podłożem (25 C) i zastosowaniem ukorzeniacza.

Szkodniki i choroby
Mączlik szklarniowy i roztocza.

Szczególne wymagania
Na wiosnę wszystkie pędy przycinamy do wysokości 15 cm, aby roślina zachowała zwarty pokrój.

Ciekawostka
Pachystachys żółtokwiatowy w doniczce osiąga wysokość 40-50 cm natomiast w naturze do 1,5 m. Jeżeli idzie o długowieczność – zwykle od 2 do 5 lat, później bowiem roślina gubi liście u podstawy i staje się po prostu mało dekoracyjna.

Rada
Ogrodnicy zazwyczaj uprawiają tę roślinę w torfowym podłożu, ale mają ku temu zupełnie inne warunki, dlatego też od razu po zakupie należy przesadzić roślinę do nowego podłoża a następnie starać się utrzymać dobrą wilgotność przez 15 dni.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *