Nadmiar wody. Co zrobić gdy przelejemy roślinę?

podlewanie, nadmiar wody, co zrobić gdy przelejemy roślinę, przelanie rośliny, nadmiar wody dla roślin, zbyt obfite podlewanie roślin, co zrobić kiedy przelejemy roślinę

Miałaś tak, że zdarzyło Ci się chociaż raz w życiu przelać roślinę? Podlewanie odgrywa ogromną rolę. Nie mniej jednak bywa tak, że zdarza nam się przelać naszą roślinę. Wtedy zastanawiamy się czy da się ją jeszcze uratować?

Nie wiem czy się da, bo każdy przypadek jest inny, ale zawsze warto spróbować 🙂 Z czego muszę podkreślić fakt, iż przelanie rośliny jest zdecydowanie gorsze niż jej przesuszenie, bowiem nadmiar wody zdecydowanie szybciej niszczy korzenie.

A więc co zrobić, jeśli już przelejemy roślinę? Najlepiej wtedy doniczkę ustawić na blacie zlewozmywaka, żeby swobodnie z niej wypłynął nadmiar wody. Roślinę należy trzymać w temperaturze 18 C, unikając przeciągów i silnego bezpośredniego oświetlenia. Z samym podlewaniem należy odczekać aż ziemia przeschnie na grubość 4-5 cm.

podlewanie, nadmiar wody, co zrobić gdy przelejemy roślinę, przelanie rośliny, nadmiar wody dla roślin, zbyt obfite podlewanie roślin, co zrobić kiedy przelejemy roślinę

Jeśli podłoże pachnie pleśnią lub na brzegach liści zaczynają się pojawiać brązowe plamy, należy wtedy wymienić podłoże. Roślinę wyjmujemy z doniczki i usuwamy jak najwięcej mokrego podłoża. Następnie przesadzamy ją do świeżej ziemi, tylko lekko wilgotnej. Pozostawiamy bez podlewania na co najmniej 15 dni. Jeśli idzie o sukulenty i rośliny, które posiadają grube, skórzaste liście należy je zostawić bez podlewania aż przez miesiąc, ponieważ w warunkach naturalnych te rośliny są w stanie przetrwać wiele tygodni bez wody zużywając jej nadmiar, które zgromadziły w tkankach.

Zapraszam do mojego poprzedniego wpisu Begonie o dekoracyjnych liściach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *