Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Pochodzenie
Monstera dziurawa pochodzi z Południowego Meksyku i Panamy.

Liście
Naprzemianległe o średnicy do 1 m. Zaokrąglone, perforowane i powcinane. Jeśli liście mają niedostateczne oświetlenie są małe i całe.

Kwiaty
U dużych i starszych okazach pojawiają się kwiatostany z kremowobiałą pochwą kwiatową. Owoce monstery dziurawej są jadalne.

Stanowisko
Monstera dziurawa podobnie jak fiołek afrykański lubi widne stanowiska, ale niebezpośrednie nasłonecznienie.

Podłoże
Klasyczna mieszanka czyli równe proporcje przekompostowanej kory, piasku i słabo rozłożonego torfu.

Wilgotność powietrza
Monstera deliciosa uwielbia wysoką wilgotność powietrza, podobnie zresztą jak palma kokosowa, dlatego powinniśmy zraszać roślinę codziennie.

Podlewanie
W okresie wegetacji raz na tydzień, natomiast zimą co 10-15 dni. Uważajmy na to aby nie przelać rośliny, ponieważ nadmiar wody szkodzi jej.

Przesadzanie
Najkorzystniej przesadzać roślinę każdego roku, pod koniec zimy. Dla lepszych efektów pod czas przesadzania warto dodać do podłoża nieco kompostu z obornika. U dużych okazów, kiedy przesadzanie całej rośliny jest wręcz niemożliwe wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę gleby.

Nawożenie
Co 15 dni stosujemy na wilgotne podłoże płynny nawóz dla roślin o ozdobnych liściach w okresie wegetacjo rośliny czyli od maja do września.

Rozmnażanie
Tak naprawdę roślinę możemy „rozmnożyć” na wiele sposobów np. przez okłady powietrzne. Możemy również spróbować przez sadzonki pędowe ukorzenione w wodzie lub w lekkim podłożu złożonym z wermikulitu u kompostu w mnożarce o podgrzewanym podłożu.

Szkodniki i choroby
Czerwce.

Szczególne wymagania
Monstera dziurawa źle znosi przeciągi. Zwracajmy również uwagę na jej „wielkość”, bowiem kiedy osiągnie spore rozmiary należy ją podpierać mocnymi tyczkami aby ułatwić jej dalszy wzrost.

Ciekawostka
W warunkach domowych roślina osiąga wielkość 1,5-3 m wysokości. W naturze nawet do 20 m. Jeżeli chodzi o jej długowieczność. W naszych mieszkaniach jest w stanie przeżyć od 5 do nawet 10 lat.

Rada
Warto co miesiąc wilgotną gąbką wytrzeć kurz z liści, co na pewno poprawi ogólny wzrost rośliny.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Zapraszam do mojego poprzedniego wpisu: „Różnica między kaktusami a sukulentami?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *