Materiały utrzymujące wilgoć

Jak już wiesz z poprzedniego artykułu wilgotność powietrza odgrywa istotną rolę przy prawidłowym wzroście roślin w warunkach naturalnych. Jeśli nie wiesz odsyłam do artykułu wilgotność idealna. Dzisiaj natomiast chciałabym skupić się na materiałach, które utrzymują wilgoć wokół roślin.

W naturze istnieją tropikalne pnącze takie jak filodendronów, scindapsusów, zroślich i niektóre gatunki storczyków, które mają powietrzne korzenie i co za tym idzie absorbują wodę z powietrza. Zazwyczaj takie korzenie są mięsiste i gładkie. Uwielbiają wilgotne otoczenie.

W naszych domach jest to niemożliwe, aby stworzyć warunki podobne do tych, które panują w lasach tropikalnych, ale możemy w inny sposób wspomóc rośliny. Na rynku istnieją podpory-kolumny, które są pokryte naturalnym bądź syntetycznym mchem torfowcem i włóknami kokosowymi, które mają za zadanie wchłonąć i zatrzymać wodę. Wystarczy często zraszać podporę aby utrzymać wokół niej wysoką wilgotność powietrza, która będzie sprzyjała dobremu rozwojowi roślin.

Podobne rezultaty uzyskamy po po przez umieszczenie rośliny w osłonce większej o 5 cm od średnicy doniczki. Przestrzeń między pojemnikami wypełniamy mchem torfowcem lub słabo rozłożonym włóknistym torfem. Materiały, które wymieniłam wcześniej należy intensywnie podlewać, ale w taki sposób, aby były stale wilgotne a nie mokre!

Podobne rozwiązanie można zastosować przy wszelkiego rodzaju dużych misach. Wypełniamy je rozmaitymi roślinami tworząc swego rodzaju kompozycje, które pozostawiamy w doniczkach. Wolne przestrzenie wypełniamy wokół nich mchem lub podobnymi materiałami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *