Lilia (Lilium)

Pochodzenie
Lilie jako rośliny doniczkowe, to prawie wyłącznie mieszańce amerykańskie i azjatyckie.

Liście
W okółkach, długości 15-20 cm, lancetowate o wyraźnym unerwieniu, siedzące.

Kwiaty
Korona złożona z trzech płatków okwiatu i trzech kielicha, które są prawie identyczne w wyglądzie, trąbkowate lub kielichowate. Zawsze wyrastają długie, wystające pręciki we wszystkich kolorach z wyjątkiem niebieskiego – niektóre pachną.

Stanowisko
Lubi dobre oświetlone miejsce, dlatego lilia powinna znajdować się w pobliżu widnego okna, ale uwaga! Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Należy go unikać.

Podłoże
Równe proporcje piaszczystej ziemi ogrodowej i drobnego dobrze rozłożonego kompostu.

Wilgotność powietrza
Nie ma zbyt dużych wymagań co do tej kwestii. Dobrze znosi suche powietrze w naszych mieszkań, kiedy jest chłodno.

Podlewanie
Lilia ma podobne wymagania jak figowiec lirolistny. Podlewamy roślinę co 5-8 dni, zależnie od temperatury. Przed kolejnym podlewaniem należy odczekać aż ziemia przeschnie do głębokości 3-4 cm.

Przesadzanie
Cebulę sadzimy jesienią umieszczając doniczkę w chłodnym pomieszczeniu jednocześnie osłaniając ją przed mrozami. Idealne miejsce to chłodna weranda lub oranżeria.

Nawożenie
Kiedy pojawiają się liście zasilamy lilię płynnym nawozem dla roślin kwitnących – co 15 dni.

Rozmnażanie
Dosyć łatwe. Przez oddzielenie cebulek potomnych. Młode okazy kwitną po 4-5 latach. Wiosną przez sadzonkowanie łusek cebulowych.

Szkodniki i choroby
Zazwyczaj lilia jest atakowana przez szarą pleśń – jej pędy kwiatowe. Powoduje ich więdnięcie. W trakcie zimowania cebulek mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju grzyby, które mogą je zmiękczyć i doprowadzić do gnicia.

Szczególne wymagania
Kiedy pojawią się pędy, lilię należy natychmiast przenieść w widne miejsce. Młode pędy wymagają również podparcia. Lilia nie lubi znajdować się w pobliżu grzejników, dlatego należy ich unikać ustawiając ją od nich jak najdalej.

Ciekawostka
W doniczce osiągają 60-80 cm wysokości. Lilia w naszych mieszkaniach zazwyczaj żyje bardzo krótko czyli przez cały okres kwitnienia. Jeśli chcemy aby była rośliną długoletnią należy w okresie spoczynku cebulę przesadzić do gruntu lub przenieść w chłodne i suche miejsce.

Rada
Zanim pręciki osiągną dojrzałość należy obciąć je nożyczkami. Ich pyłek dosyć intensywnie plami tkaniny i dywany.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *