Jak usunąć kurz z liści?

Z pewnością wiele razy zastanawiałaś się nad tym w jaki sposób usunąć kurz, który notorycznie gromadzi się na liściach naszych roślin doniczkowych? Z jednej strony pomyślisz sobie „a niech jest – nie przeszkadza mi”, ale z drugiej strony wygląda to niezbyt estetycznie, zaś sam kurz ogranicza liściom dostęp do światła. A więc moim skromnym zdaniem – najlepiej go usuwać systematycznie. Jak?

Duże błyszczące liści myjemy gąbką lub wilgotną ściereczką. Sprzedawane w sklepach papierowe ręczniki lub chusteczki również nadają się do tego celu. Co najważniejsze. Używajmy wody miękkiej czyli pozbawionej wapnia, aby nie zostawiała białych śladów. Podtrzymując liść od spodu jedną dłonią, drugą zmywamy go gąbką.

Co do omszonych liści można je czyścić delikatnym pędzelkiem. Ale uwaga! Należy to robić bardzo delikatnie, gdyż liście te są wrażliwe na jakikolwiek dotyk oraz wodę – szybko gniją. Natomiast rośliny o bardzo drobnych liściach zraszamy wodą niezawierającą soli wapnia.

Co do środków nabłyszczających. Przeznaczone są one tylko i wyłącznie do liści skórzastych, twardych i naturalnie błyszczących. Przykładem może być: juka, monstera dziurawa czy figowiec sprężysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *