Hipeastrum, Zwartnica (Hippastrum)

Pochodzenie:
Uprawiane są wyłącznie mieszańce tejże rośliny, które pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej.

Liście:
Jasno-zielone, wstęgowate, grube, łukowato wygięte długości 30-50 cm. Pojawiają się równocześnie z kwiatami.

Kwiaty:
Na długim, pustym w środku pędzie osadzone są 2-4 trąbkowate kwiaty utworzone z 6 płatków (czerwonych, białych, różowych, łososiowatych lub dwubarwnych). Każdy kwiat ma średnicę ponad 15 cm i w mieszkaniu utrzymuje się 2-3 tygodnie.

Stanowisko:
Hipeastrum nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia (należy je unikać) niemniej jednak odpowiednie stanowisko dla tej rośliny znajduje się w pobliżu okna.

Podłoże:
Ziemia próchnicza, słabo rozłożony torf i piasek.

Wilgotność powietrza:
Zwartnica nie ma zbyt wygórowanych wymagań w tej kwestii, dlatego odpowiednia wilgotność do prawidłowego wzrostu dla tej rośliny to ta, która panuje w w naszych mieszkaniach.

Podlewanie:
Podobnie jak figowiec sprężysty nie lubi zbyt dużej ilości wody, dlatego lepiej roślinę przesuszyć niż przelać. Zazwyczaj podlewamy co 3-6 dni tak, aby nie nasączyć wodą podłoża w całości.

Przesadzanie:
Cebulę przesadzamy pod koniec zimy zakopując ją w ziemi na 2/3 wysokości.

Nawożenie:
Zaczynamy nawozić w momencie pojawienia się pąków kwiatowych co 15 dni płynnym nawozem dla roślin kwitnących aż do zżółknięcia liści.

Rozmnażanie
Po przez oddzielenie młodych cebulek potomnych, które tworzą się u podstawy cebuli matecznej. Kwitną zazwyczaj po 3-4 latach uprawy w dość ubogim podłożu.

Szkodniki i choroby:
Żadne.

Szczególne wymagania:
Jeśli chcemy aby roślina ponownie zakwitła należy ją przenieść w suche i chłodne miejsce (z dala od mrozów) wtedy, kiedy liście całkowicie zżółkną – na co najmniej 3 miesiące. Po wystawieniu na parapet wznowi wzrost.

Ciekawostka:
Jeśli chcemy otrzymać możliwie najpiękniejsze kwiaty, trzeba kupować bardzo duże cebule. Jeśli chodzi o długowieczność Hippastrum w tej samej doniczce rośnie przez 3-4 lata.

Źródło:
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

A czy Ty również posiadasz Hipeastrum? Chętnie zobaczę. Zachęcam Cię do pochwalanie się swoimi okazami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *