Hipeastrum nie kwitnie?

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z tą rośliną zapewne wiesz jak piękne kwiaty jest w stanie ona wykształcić. Niestety utrzymują się dosyć krótko i karzą na siebie czekać długo, ale za to jak się już pojawią – robią piorunujące wrażenie. Ale co zrobić, kiedy ta piękna roślina od dłuższego czasu nie kwitnie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Hipeastrum to przede wszystkim roślina cebulowa, która wymaga odpoczynku jeśli chcemy aby ponownie zakwitła. A więc kiedy roślina przekwitnie starajmy się utrzymywać wilgotne podłoże jednocześnie podając co 15 dni płynny nawóz aż do końca lata, aby rozwinęły się jak największe liście. Ten okres jest kluczowy, ponieważ w czasie jego trwania roślina odbudowuje swoje rezerwy pokarmowe i co za tym idzie przygotowuje się na kolejne kwitnięcie.

Na jesień czyli we wrześniu należy stopniowo ograniczać podlewanie do tego momentu, aż liście całkowicie zżółkną. Po uschnięciu ucinamy je u nasady i przenosimy doniczkę do chłodnego ALE suchego miejsca o temperaturze 7-12 C. Okres spoczynku powinien trwać około 3-4 miesiące.

Po okresie spoczynku roślinę przesadzamy do piaszczystego podłoża a doniczkę ustawiamy w ciepłym i widnym miejscu wznawiając podlewanie. Bardzo szybko pojawi się pęd kwiatowy. Koniecznie daj znać w komentarzu czy posiadasz jakiś swój sprawdzony sposób na ponowne zakwitnięcie zwartnicy.

Zapraszam również do zapoznania się z moim poprzednim artykułem o falenopsis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *