Grubosz (Crassula)

Pochodzenie
Grubosz pochodzi głównie z Republiki Południowej Afryki, Namibii, Madagaskaru i Azji.

Liście
Liście grubosza są bardzo charakterystyczne. Zwykle osiągają długość 3-7 cm i są grube (mięsiste), owalne lub rombowe, naprzeciwległe. Ich barwa może być srebrzysta, ołowianoszara lub po prostu zielona w zależności od gatunku.

Kwiaty
Pojawiają się najczęściej od końca zimy do lata. Osiągają średnicę 1-3 cm, zbierając się w kwiatostany na końcach pędów. Zazwyczaj białoróżowe, rurkowate lub gwiazdkowate.

Stanowisko
Dużo zależy od ubarwienia liści. Grubosze o srebrzystych liściach do prawidłowego wzrostu potrzebują pełne słońce (podobnie jak palma kokosowa). Natomiast gatunki, które mają zielone liście dobrze rosną w półcieniu.

Podłoże
Równe proporcje piasku rzecznego, słabo rozłożonego torfu, ziemi ogrodowej i kompostu z liści.

Wilgotność powietrza
Lubią suszę.

Podlewanie
Biorąc pod uwagę, że crassula, to sukulent a więc gromadzi wodę w listkach należy ją podlewać rozważnie, bowiem nadmiar wody jej szkodzi! A więc od kwietnia do września podlewajmy grubosza raz na tydzień. W grudniu i styczniu pozostawmy go całkowicie na sucho (nie podlewajmy). Natomiast od października do listopada raz na trzy tygodnie.

Przesadzanie
Aby uzyskać możliwie jak najszybszy wzrost przesadzajmy roślinę co roku na wiosnę.

Nawożenie
Od kwietnia do września co 15 dni zasilajmy dwukrotnie rozcieńczonym nawozem dla kaktusów.

Rozmnażanie
Bardzo łatwe. Albo przez sadzonkowanie liści albo pędów. Najlepiej latem kiedy powietrze jest bardzo suche, wtedy pędy dodatkowo tworzą korzenie powietrzne co jeszcze bardziej ułatwia sadzonkowanie.

Szkodniki i choroby
Czerwce.

Szczególne wymagania
Ze względu na to, iż pędy rośliny są „ciężkie” i „bujne” lubią opadać na podłoże i co za tym idzie gnić, dlatego watro wysypać na powierzchnię podłoża niewielką warstwę żwiru.

Ciekawostka
Roślina może osiągnąć wysokość od 10 cm do nawet 2 m w zależności od gatunku. Jeśli idzie o długowieczność rośliny zwykle do 25-30 lat. Grubosz jest nazywany przez wielu „drzewkiem szczęścia” a to dlatego, że ma wiele właściwości prozdrowotnych, a mianowicie ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne np. sok z liści grubosza leczy rany, opryszczkę bądź ból gardła.

Rada
Warto różne okazy grubosza sadzić w jednej dużej misie. Rośliny wtedy stworzą swój unikatowy mikroklimat. Większe okazy uprawiamy pojedynczo aby podkreślić ich nietypowy i drzewiasty pokrój. Myślę również, że uprawa tej rośliny jest o tyle łatwa i mało wymagająca, iż nawet osoby zabiegane, które nie mają czasu na zajmowanie się roślinami doniczkowymi, poradzą sobie bardzo dobrze z jej uprawą. Jeśli idzie o przycinanie rośliny – róbmy to regularnie – nie tylko odświeżymy roślinę, ale i również sprawimy, że listki będą grubsze i gęstsze. Będziemy mogli również formułować kształt rośliny np. tworząc własne bonsai.

Zapraszam do mojego poprzedniego wpisu: „Czy należy ucinać wystające korzenie…?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *