Fiołek afrykański nie kwitnie?

Fiołek afrykański to roślina łatwa w uprawie, dlatego często jest polecana początkującym ogrodnikom jak i wszystkim tym, którzy nie mają zbyt wiele czasu. O fiołku afrykańskim napisałam już osobny artykuł w którym możesz się dowiedzieć m.in. o jego pielęgnacji. Odsyłam: fiołek afrykański. Ale w artykule nie poruszyłam tematu ponownego zakwitnięcia rośliny. A więc co zrobić, jeśli fiołek przez dłuższy czas nie kwitnie?

Otóż aby fiołek ponownie zakwitł musi przejść przez krótki okres spoczynku. A więc, kiedy roślina zakończy kwitnienie, należy:
– usunąć przekwitłe kwiaty,
– zmniejszyć podlewanie,
– nadal nawozić roślinę – co 15 dni – od wiosny do jesieni. Zimą raz w miesiącu.

Trzeba również zwrócić uwagę czy roślina nie rośnie w zbyt ubogim podłożu, co często ma miejsce przy zakupie nowych okazów. Fiołek najlepiej kwitnie w małych pojemnikach, dlatego zmiana doniczki powinna następować tylko wtedy, kiedy roślinie będzie zdecydowanie za ciasno.

Roślina najładniej kwitnie, kiedy jest stale oświetlona. UWAGA! Nie może stać w pełnym słońcu! Zimą najlepiej ją przenieść na okno z nieprzesłoniętą firanką.

To tyle. Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogłam. Jeśli masz m.in. pytanie, sugestię lub chcesz się podzielić z nami zdjęciem swojego fiołka – pisz w komentarzu.

Zapraszam do mojego poprzedniego artykułu: monstera dziurawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *