Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Pochodzenie
Himalaje, Birma, Indonezja (Jawa), Indie (Assam).

Liście
Naprzemianległe, długości 30-45 cm, owalne, ostro zakończone. Młode liście są początkowo brązowe, potem zieleniają.

Kwiaty
Roślina w warunkach domowych nie kwitnie jedynie w dużych ogrodach zimowych. Na starych okazach tworzą się małe, żółte, podłużne figi. Niejadalne.

Stanowisko
Figowiec sprężysty do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca przez minimum połowę dnia, aczkolwiek również dobrze rośnie 2-3 m od dużego okna. Im więcej słońca, tym lepiej.

Podłoże
Przy ficus elastica zaleca się mieszankę ziemi ogrodowej, ziemi dla roślin o ozdobnych liściach i piasku w równych proporcjach. Na dnie doniczki najlepiej ułożyć drenaż (pięciocentymetrową warstwę żwiru).

Wilgotność powietrza
Figowiec sprężysty lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego w trakcie upałów należy go zraszać. Najlepiej rano i wieczorem. To samo tyczy się sytuacji, kiedy w naszych mieszkaniach zaczyna działać centralne ogrzewanie. Warto również raz w miesiącu przemyć liście figowca specjalną ściereczką lub gąbką, aby je odkurzyć. Unikajmy ściereczek z wełny, bowiem zostawiają kłaczki. Liście można również umyć owadobójczym roztworem z alkoholu np. mieszając wodę z piwem w równych proporcjach. Ficus elastica lubi elektryczne nawilżacze powietrza oraz te tradycyjne (na grzejnikach). Kiedy nie dysponujemy nawilżaczami powietrza wystarczy ułożyć obok rośliny miskę z wodą. Ważna uwaga. Zraszanie wykonujemy jedynie kiedy temperatura przekracza 20C.

Podlewanie
Figowca, podobnie jak Hipeastrum zdecydowanie łatwiej „przelać” niż przesuszyć, bowiem źle znosi nadmiar wody, dlatego np. zimą należy dawkować podlewanie w rozsądny sposób. Dla przykładu. Roślina, która ma 1 m wysokości powinna otrzymywać 1 l wody a przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno nie co przeschnąć na powierzchni. Nie martw się, że możesz przesuszyć roślinę. Latem roślinę podlewamy częściej tzn. 2-3 razy w tygodniu oczywiście w zależności od temperatury otoczenia. Kiedy roślina jest uprawiana w doniczkach z pojemnikiem na wodę – co moim zdaniem jest trochę nie wskazane – najlepiej przed każdym następnym podlewaniem odczekać dziesięć dni, aż zbiornik całkowicie się opróżni.

Przesadzanie
Przesadzamy raz na rok przez pierwsze trzy lata uprawy. W lutym bądź w marcu. Po tym okresie, co dwa lata. Gdy doniczka jest zbyt ciężka albo zbyt duża wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża o grubości 5 cm, uważając aby nie uszkodzić korzeni. Kiedy roślina urośnie do naprawdę sporych rozmiarów, wymiana podłoża w całości nie jest niewykonalna.

Nawożenie
Od marca do października podlewamy roztworem nawozu stosując gram nawozu na litr wody lub jedną nakrętkę płynnego nawozu na 10 l wody. Przyznam, że moja mama nigdy nie stosowała żadnych nawozów przy uprawie swojego figowca sprężystego a mimo to udało się jej wyhodować pokaźny okaz, który liczył 25 lat.

Rozmnażanie
Przez odkłady powietrzne od maja do września.

Szkodniki i choroby
Figowiec sprężysty jest atakowany przez czerwce, które powodują, że liście stają się lepkie i pojawiają się na nich czarne plamy. U figowca mogą również występować białe lub brązowe wełniste tarczki. Pojawia się wzdłuż unerwienia pod liśćmi.

Szczególne wymagania
Moim zdaniem figowiec sprężysty jest łatwy w uprawie. Nie jest to roślina wymagająca, ale uważajmy na podlewanie. Tak jak wspomniałam wcześniej. Roślinę lepiej przesuszyć niż przelać. Przy podlewaniu zwracajmy również uwagę na wodę w podstawce. Wylewajmy ją! Figowiec również źle znosi przeciągi. Zwracajmy na to uwagę zwłaszcza latem przy otwartych oknach.

Ciekawostka
W domu w doniczce figowiec osiąga od 1 do 3 m wysokości. W gruncie w ogrodzie zimowym do 5 m. Szerokość waha się od 30 cm do 2 m w zależności od rozgałęzienia się rośliny. W naturze natomiast figowiec osiąga nawet do 60 m wysokości. Niesamowite, prawda? Jeśli idzie o samą długowieczność rośliny. Figowiec sprężysty jest w stanie w warunkach domowych przeżyć od 10 do 20 lat! A nawet więcej kiedy warunki uprawy są zadowalające co potwierdzam na przykładzie figowca mojej mamy. Co najciekawsze, przy nadmiernym podlewaniu długowieczność rośliny jest znacznie ograniczona do 6 miesięcy!

Rada
Młode figowce mają tendencje do wzrostu na jednym pędzie, który szybko ogałaca się u dołu z liści. Aby zmusić roślinę do tworzenia bocznych rozgałęzień, ucinamy wierzchołki młodych pędów lub lekko nacinajmy korę pędu tuż nad liściem. Możemy również dla bardziej dekoracyjnego wyglądu zakupić dużą donicę i w niej umiejscowić inne rośliny, które mają podobne wymagania do figowca.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

A czy Ty również posiadasz figowca sprężystego? Zachęcam do publikacji zdjęć swoich okazów w komentarzach. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *