Figowiec pnący (Ficus pumila)

Pochodzenie
Chiny, Japonia, Wietnam.

Liście
Naprzemianległe, długości 2-5 cm, sercowate, cienkie, pomięte, matowe, zielone, podłużne, osadzone na wierzchołkach pędów, które tworzą korzenie czepne.

Kwiaty
Pojawiają się figi, które z kształtu groszek. Najpierw są zielone, później dojrzewają i robią się czerwone. Mają długość około 5 cm i pojawiają się jedynie u okazów uprawianych w gruncie.

Stanowisko
W przeciwieństwie do figowca lirolistnego, figowiec pnący jest rośliną ciemnolubną. Należy go ustawić od widnego okna w odległości 3-4 m. Natomiast jeśli okno wychodzi na północ – ustawiamy roślinę w odległości 50 cm od okna.

Podłoże
Równe proporcje ziemi wrzosowej, ogrodowej i dla roślin doniczkowych. Warto wzbogacić podłoże 15% dodatkiem nawozu organicznego lub z wodorostów (alg).

Wilgotność powietrza
Ficus pumilia uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy go zraszać 2-3 razy w tygodniu. Zimą warto obniżyć temperaturę w pokoju. Roślina najlepiej rośnie w kuchni bądź łazience.

Podlewanie
Figowiec pnący w przeciwieństwie do swoich kuzynów (np. figowiec lirolistny) źle znosi zbyt rzadkie podlewanie, dlatego podłoże powinno być stale wilgotne. Uwaga! Wylewajmy wodę z podstawki.

Przesadzanie
Co roku w lutym bądź w marcu do doniczki, której średnica jest większa od głębokości.

Nawożenie
Od marca do września czyli w okresie najintensywniejszego wzrostu co 2-3 dni nawozem dla roślin o ozdobnych liściach bogatym w związki azotowe.

Rozmnażanie
Bardzo łatwe. Przez sadzonki pędowe ukorzeniane w wodzie od kwietnia do września.

Szkodniki i choroby
Przędziorki. Zwykle pojawiają się wtedy, kiedy powietrze jest zbyt suche.

Szczególne wymagania
Figowiec pnący tworzy ładne, zwarte formy pnący. Lubi piąć się po grubych podporach pokrytych mchem, dlatego większość swoich możliwości demonstruje w szklarni, rozpięty na ścianie, którą potrafi zakryć w ciągu 4 lat.

Ciekawostka
W doniczce osiąga wielkość od 0,5-1,5 m natomiast w gruncie do 3 m. Jeśli idzie o długowieczność rośliny – w mieszkaniach od 3 miesięcy do 5 lat.

Rada
Ficus pumila zachowa kształt zwartej kuli jeśli będziemy regularnie przycinać pędy. Na południu Europy możliwa jest uprawa tejże roślin w ogrodzie jako rośliny okrywowej lub pnącej, na przykład na skarpy, do ozdoby poręczy schodów czy w celu zasłonięcia ocienionego muru. W Polsce latem figowca można wynieść do ogrodu i zawiesić w ocienionej altance.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *