Figowiec lirolistny (Ficus lyrata)

Pochodzenie
Roślina pochodzi z Afryki Zachodniej i Środkowej.

Liście
Naprzemianległe, długości 30-50 cm i szerokości 25 cm, zielone, błyszczące, skórzaste, często pofałdowane. Co najciekawsze są pokryte lśniącą woskowiną o wyraźne widocznym użyłkowaniu. Kształtem przypominają futerał na skrzypce (u podstawy są węższe niż na wierzchołku) lub lirę – stąd też nazwa rośliny „lyrata”.

Kwiaty
Kuliste figi średnicy 2-6 cm, zielone w białe cętki, które siedzą bezpośrednio na gałązkach. W warunkach domowych figowiec lirolistny nie kwitnie.

Stanowisko
Ficus lyrata uwielbia bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego warto go ustawić na 4 godzinny w pełnym słońcu. Uwaga podczas upałów! Światło należy lekko rozproszyć przez np. firankę.

Podłoże
Równe proporcje ziemi torfowej, piasku i ziemi ogrodowej. Warto do podłoża dodać 15% kompostu lub nawozu organicznego. Zadbajmy o dobry drenaż doniczki.

Wilgotność powietrza
Figowiec lirolistny podobnie jak figowiec benjamiński nie lubi zbyt suchych mieszkań w szczególności z ogrzewaniem podłogowym, dlatego zraszajmy liście jak najczęściej, zwłaszcza ich dolną stronę.

Podlewanie
Zimą raz na tydzień. Latem co 3-4 dni. Nie podlewamy, kiedy podłoże jest wilgotne, bowiem szybko można roślinę przelać!

Przesadzanie
Najlepiej co dwa lata do doniczki, która mniej więcej odpowiada rozmiarom rośliny. Przy dużych okazach, kiedy przesadzanie w „całości” jest niewykonalne warto zastosować technikę uzupełniania podłoża – czyli wymianę górnej warstwy podłoża.

Nawożenie
Latem raz w miesiącu zasilamy nawozem płynnym o niewielkim stężeniu tylko i wyłącznie świeżo podlaną roślinę!

Rozmnażanie
Dosyć łatwe po przez pobranie sadzonek z bocznych pędów (o długości około 15 cm), które ukorzeniają się w mnożarce w temperaturze 25 C.

Szkodniki i choroby
Czerwce

Szczególne wymagania
Figowiec lirolistny słabo się rozgałęzia, dlatego należy mu często uszczykiwać wierzchołki pędów aby zaczął się silnie krzewić na boki. Pamiętajmy również, że młode pędy nie są sztywne, więc aby rosły pionowo trzeba je podpierać.

Ciekawostka
Ficus lyrata w doniczce osiąga 2-3 m wysokości. W naturze ponad 20 m. W dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach nawet 10 lat. W ogrodach zimowych – znacznie dłużej. Pamiętajmy o rozsądnym podlewaniu (lepiej roślinę przesuszyć niż przelać).

Rada
Uwaga na młode liście bowiem łatwo się one zaginają i pozostają już tak na stałe.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *