Figowiec benjamiński (Ficus benjamina)

Pochodzenie
Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i wysp Pacyfiku.

Liście
Ficus benjamina posiada liście naprzemianległe o długości 5-8 cm. Mają kształt owalny i są ostro zakończone. Ciemnozielone, skórzaste.

Kwiaty
Owoce to w rzeczywistości niewielkie kwiatostany przypominające malutkie figi. W doniczce bardzo rzadko kwitnie.

Stanowisko
Figowiec benjamiński uwielbia intensywne oświetlenie, dlatego warto ustawić go 1 m od południowego okna. Uwaga! Nie przestawiajmy rośliny zbyt często, gdyż nagła zmiana oświetlenia spowoduje zrzucenie sporej części liści.

Podłoże
Równe proporcje ziemi kompostowej, ziemi ogrodowej i piasku rzecznego.

Wilgotność powietrza
Figowiec benjamiński podobnie jak figowiec bengalski lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego zraszajmy roślinę co dwa dni, zwłaszcza zimą – kiedy zaczyna działać centralne ogrzewanie, gdyż wysusza powietrze. Zbyt niska wilgotność powietrza bywa główną przyczyną żółknięcia i zrzucania liści przez roślinę.

Podlewanie
Roślinę zimą należy podlewać raz na tydzień, natomiast latem co 2-3 dni. Warto co jakiś czas i w miarę możliwości podczas podlewania zanurzyć doniczkę w wodzie aby dobrze nasączyć bryłę korzeniową.

Przesadzanie
Młode rośliny przesadzamy każdego roku w lutym bądź w marcu. Gdy średnica doniczki osiągnie 30 cm – warto wymieniać wierzchnią – pięciocentymetrową warstwę podłoża. Najlepiej dwa razy do roku czyli w marcu i we wrześniu. Podłoże do przesadzania należy wzbogacić 20% dodatkiem kompostu.

Nawożenie
Od marca kiedy zaczynają się pojawiać młode liście, zasilamy roślinę nawozem płynnym dla roślin o ozdobnych liściach (jedna nakrętka na 10 l wody). Nie nawozimy w okresie spoczynku rośliny czyli od listopada do lutego.

Rozmnażanie
Bardzo łatwe. Przez sadzonki wierzchołkowe ukorzenione w w mnożarce lub w wodzie.

Szkodniki i choroby
Tarczniki, które łatwo można usunąć watą nasączoną alkoholem. Latem przędziorki.

Szczególne wymagania
Figowiec benjamiński nie znosi przeciągów, dlatego nie umieszczajmy go niedaleko drzwi wychodzących na zewnątrz czy też często otwieranego okna, bowiem przeciągi – powodują opadanie liści i usychanie najsłabszych gałązek. Ficus benjamina źle znosi także stanowisko na ogrzewanych podłogach.

Ciekawostka
W doniczce ficus benjamina osiąga 0,5-3 m wysokości. W naturze są to ogromne drzewa, których średnica i wysokość może przekraczać nawet 40 m. Jeśli idzie o ich długowieczność – w warunkach domowych figowiec benjamiński żyje od 2 do 15 lat a nawet dłużej, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki tzn. duże i dobrze oświetlone pomieszczenie o umiarkowanej temperaturze.

Rada
Dwa razy do roku warto przeprowadzić lekkie cięcie sanitarne usuwając suche pędy, aby odświeżyć wygląd rośliny i pobudzić ją do wzrostu. Jeśli figowiec traci liście należy go natychmiast przestawić znajdując mu bardziej sprzyjające miejsce.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Może masz figowca benjamińskiego? Jeśli tak, pochwal się! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *