Falenopsis, Ćmówka (Phalaenopsis)

Pochodzenie
Phalaenopsis pochodzi z południowo-wschodniej części Azji, Indii, Filipin i północnej Australii. Rośnie również w wilgotnych i gęstych lasach na niewielkiej wysokości 200-400 m n.p.m.

Liście
Mają wzrost monopodialny co oznacza, że nie tworzą ani kłaczy, ani też pseudobulw. Główny pęd kontynuuje wzrost z pąka szczytowego. Liście falenopsis są trwałe o długości 10-30 cm. Płaskie, skórzaste, błyszczące, jednolicie zielone lub cętkowane, które tworzą u podstawy pochwę. Ułożone są w rozetkę z której wyrastają pędy kwiatowe i korzenie powietrzne.

Kwiaty
Pojawiają się o każdej porze roku. Pęd kwiatowy często łukowaty na którym są osadzone kwiaty nawet po kilkadziesiąt sztuk. Ich średnica zazwyczaj wynosi od 3 do 6 cm. Mają przeróżne barwy od wszelkich odcieni różu, pomarańczy, żółtego po czystą biel. Czasami można spotkać okazy o prążkowanych i cętkowanych kwiatach.

Stanowisko
Najlepiej rośnie przy oknie wychodzącym na wschód gdyż wtedy ma jednocześnie widne miejsce o delikatnym świetle.

Podłoże
Mieszanka kory sosnowej (ziarnistość zależy od wielkości rośliny), pianki poliuretanowej, torfu włóknistego i węgla drzewnego. Karłowate ćmówki dobrze rosną przyczepione jako epifity do korka.

Wilgotność powietrza
Ćmówka uwielbia dużą wilgotność powietrza, podobnie zresztą jak figowiec pnący czy palma kokosowa. Przez dużą wilgotność powietrza mam tutaj na myśli zachowanie jej na poziomie co najmniej 60-80%. Dobrym pomysłem jest ustawienie doniczki na tacy wypełnionej żwirem lub keramzytem i do połowy zalanie jej wodą. Najlepiej liście zraszać codziennie ale w taki sposób, aby woda nie spływała do wnętrza rozety, bowiem roślina łatwo gnije.

Podlewanie
Najkorzystniej roślinę podlewać rano co 2-3 dni latem. Natomiast zimą co 8-10 dni. Stosujmy raczej miękką i letnią wodę.

Przesadzanie
Najlepiej roślinę przesadzać co 2-3 lata na wiosnę lub na początku lata. Sama czynność przesadzania może być dla storczyka szkodliwa, ponieważ jego korzenie są z natury bardzo delikatne i lubią przylegać do ścianek pojemnika. A więc przesadzajmy tylko i wyłącznie wtedy jeśli to konieczne czyli albo doniczka jest już za mała – ewidentnie widać, że roślina nie mieści się w niej – albo podłoże uległo mineralizacji. Falenopsis umieszczamy dokładnie na środku nowej doniczki. Uwaga! NIE przycinamy korzeni!

Nawożenie
Od marca do września, zasilamy płynnym nawozem dla różaneczników (połowę dawki) lub jedną normalną dawkę nawozu dla storczyków – co 15 dni. Zawsze na wilgotne podłoże.

Rozmnażanie
Przez oddzielenie pędów (keikis), które tworzą się czasami u podstawy roślin bądź na kwiatostanie. Aby spowodować ich wytworzenie – kilka oczek widocznych na pędzie kwiatowym owijamy mankietem z wilgotnego mchu torfowca. Następnie utrzymujemy roślinę w cieple i wilgotnym powietrzu. Kiedy keiks utworzą się i wyrosną im korzenie długości około 5 cm, odcinamy je i przesadzamy do drobno granulowanego podłoża.

Szkodniki i choroby
U storczyków często pojawia się infekcja bakteryjna zwana „Ervinia cypripedia”, która powoduje gnicie korzeni oraz infekcje bakteryjne, które powodują plamy na liściach lub kwiatach (głównie szara pleśń). Stosujemy wtedy odpowiednie środki zapobiegawcze przy czym nie używając preparatów w aerozolu, które źle są tolerowane przez storczyki. Podczas wszelakich zabiegów należy zachować czyste narzędzia i zapewnić dobrą wentylację. Uważajmy na przeciągi.

Szczególne wymagania
Aby roślina ponownie zakwitła niezbędny jest okres spoczynku oraz wahania temperatury między dniem a nocą. Zabieg wykonuje się oczywiście po kwitnieniu. Kiedy już pojawią się pąki kwiatowe temperatura nie powinna spadać poniżej 15 C. W przeciwnym wypadku pąki mogą więdnąć i opadać.

Ciekawostka
Jeśli idzie o wielkość falenopsis w warunkach domowych osiąga wysokość 30-50 cm. Jeśli idzie o długowieczność tejże rośliny najczęściej przeżywa od 3 do 7 lat. Samo kwitnienie ćmówki może trwać przez 6 miesięcy. Najczęściej od stycznia do czerwca. Kwiaty w wazonie utrzymują się co najmniej 2 tygodnie. Same kwiaty tych epifitycznych storczyków przypominają nocne motyle – ćmy, stąd ich nazwa.

Rada
Pędy kwiatowe dużych okazów ćmówek mają tendencję do wyginania się pod ciężarem kwiatów, dlatego w doniczce umieszczamy tyczkę i w kilku miejscach podwiązujemy do niej pęd kwiatowy.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Czy ktoś z was storczyka? Chętnie pooglądam zdjęcia – zapraszam do publikowania w komentarzach. Zapraszam również do mojego poprzedniego wpisu „Fiołek afrykański nie kwitnie„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *