Dracena, Smokowiec (Dracaena)

Pochodzenie
Afryka, Azja, Australia, Ameryka Południowa i Wyspy Kanaryjskie.

Liście
Mają długość 30-80 cm, wstęgowate, grube i często pstre. Czasem wykrzywione lub pofalowane na krawędziach, dość różnie ubarwione. U niektórych gatunków zakończone ostrym cierniem.

Kwiaty
Większość dracen, które są uprawiane w mieszkaniach nie kwitną. W warunkach naturalnych tworzy szczytowe wiechy pokryte białymi kwiatami, po których zawiązują się czerwone lub żółte owoce.

Stanowisko
Dracena lubi widne stanowisko, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, które może przepalić liście. Najlepiej odsunąć doniczkę na 1-2 m od okna o wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Pełne słońce jest wymagane zimą, aby uniknąć żółknięcia liści.

Podłoże
Smokowiec dobrze rośnie w podłożu dla roślin o ozdobnych liściach, które jest zmieszane w równych proporcjach ziemi ogrodowej i piasku. Zapewniamy również odpowiedni drenaż, dzięki 3 cm warstwie keramzytu bądź żwiru. wysypanego na dno doniczki.

Nawożenie
Od marca do października zasilamy roślinę co 15 dni płynnym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Wilgotność powietrza
Liście draceny należy zraszać codziennie – najlepiej od dołu – co zapobiega ich opadaniu. Dobrze jest również ustawić doniczkę na drenażu, aby podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny lub ustawić w sąsiedztwie roślin o podobnych wymaganiach aby wytworzyły swego rodzaju unikatowy mikroklimat.

Podlewanie
Dracena, podobnie jak figowiec sprężysty czy difenbachia nakrapiana, lepiej znosi przesuszenie podłoża niż jego przelanie, dlatego podlewajmy roślinę oszczędnie. Zwykle co 3-7 dni – w zależności od temperatury otoczenia – i najlepiej małymi dawkami. Wskazane jest aby raz w miesiącu roślinę podlać po przez zanurzenie doniczki w wodzie do tego momentu, aż przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Potem pozostawiamy roślinę do obcieknięcia. Wznawiamy podlewanie tydzień później. Przestrzegam również przed uprawianiem draceny w doniczkach z pojemnikami na wodę. Niestety korzenie rośliny są bardzo wrażliwe na nadmiar wody – szybko gniją.

Przesadzanie
Najlepiej każdej wiosny postarać się wymienić wierzchnią warstwę podłoża na mieszankę przekompostowanego obornika i nawozu z wodorostów. Dracenę przesadzać tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba czyli np. korzenie zaczną przerastać roślinę i wychodzić przez otwór w dnie. Częstsze przesadzanie jest zbędne.

Rozmnażanie
Z sadzonek wierzchołkowych o długości 15 cm mających co najmniej dwie pary liści, ukorzenianych w mnożarce bądź w wodzie – praktycznie przez cały rok. Niektóre okazy jak np. „Dracaena marginata” można rozmnażać z sadzonek pędowych o długości 10 cm.

Szkodniki i choroby
Dracena jest bardzo podatna na atak tarczników, które powodują przebarwienia liści. Łatwo jest je usunąć. Jak? Nasączając watę w piwie lub occie.

Ciekawostka
Roślina w doniczce osiąga wysokość 0,5-2,5 m. Jeśli idzie o szerokość 0,8-1,2 cm. W naturze od 5 do 15 m. Smokowiec należy do grupy roślin długowiecznych – jeśli idzie o warunki domowe, ponieważ jest w stanie przeżyć od do 15 lat albo i nawet dłużej 🙂

Szczególne wymagania
Smokowiec należy do roślin, które mają skórzaste liście. Mogłoby się wydawać, że będzie dobrze znosić środki nabłyszczające, ale wcale tak nie jest. Zwłaszcza nie toleruje środków w aerozolu. Liście rośliny należy czyścić gąbką lub wilgotnym ręcznikiem zwilżonym wodą lub piwem, ponieważ z powodu silnego naelektryzowania liści szybko pokrywają się kurzem.

Rada
Dla „Dracaena marginata” bardzo korzystny jest pobyt pod czas lata na tarasie, werandzie lub ogrodzie w lekkim cieniu. Bardzo sprzyja to wzrostowi rośliny.

Źródło
Larousse. Praktyczna encyklopedia. Rośliny pokojowe.

Zapraszam do mojego wpisu „Czy można przesadzać roślinę podczas kwitnienia?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *