Dlaczego nie jem mięsa?

Swoją przygodę z wegetarianizmem zaczęłam dokładnie 10 lat temu (ufff, ale ten czas leci). Jako mięsożerca zdawałam sobie sprawę, że mięso pochodzi ze zwierząt, ale chyba nie do końca dopuszczałam do siebie myśl w jaki sposób jest „pozyskiwane”. Wstyd przyznać, ale wtedy dzieliłam zwierzęta na dwie grupy. Te do „kochania” i te do „jedzenia”.

Kiedy przestałam jeść mięso?
Hm… Bez wątpienia punktem zwrotnym w moim życiu była praca w rzeźni. Tak. Mając 19 lat podjęłam się tejże pracy (w sumie do tej pory nie wiem co mnie podkusiło) i po przepracowaniu 4 dni – zwolniłam się a raczej uciekłam stamtąd. Przez pierwszy miesiąc dochodziłam do siebie. To co widziałam, słyszałam i sposób w jaki były traktowane zwierzęta w rzeźni… Tego nie da się opisać. Trzeba to doświadczyć.

Moje początki na wegetarianizmie
Mimo wszystko „dzięki” tej pracy zostałam wegetarianką. Jak tego dokonałam? Po prostu przestałam jeść mięso. Ot tak.

Sama świata nie zmienisz…
Standardowy komentarz mięsożerców: „Żaneta, sama świata nie zmienisz. Nie masz wpływu na to, że zwierzęta są zabijane.” Cóż… Osobiście twierdzę, że jako istota mam wpływ na wiele rzeczy. Może nie zmienię świata… i nie o to chodzi, ale na pewno JA jako jednostka nie będę przyczyniała się do uboju zwierząt jak i do samej ich hodowli w warunkach przemysłowych.

A propo liczb
Ostatnio na internetach oglądałam interesujące dane związane z produkcją i obróbką mięsa. Wynikało z nich, że człowiek przez całe swoje życie zjada aż 7 tys zwierząt! Dasz wiarę? A rocznie jest zjadanych 230 mln ton mięsa! I liczba ta z roku na rok rośnie. Do tego dochodzi również ogromne zużycie wody… Cóż, przyznasz że dosyć przerażające dane.

Swoją drogą ostatnio miałam okazje oglądać bardzo ciekawy dokument o wszystko mówiącym tytule „SOS dla Ziemi”, który daje sporo do myślenia. Zachęcam Cię do zapoznania się z nim:

Co jeść?
Na YouTube znajduje się wiele kanałów, które specjalizują się w przepisach wegańskich. Jednym z nich jest kanał Healthy Omnomnom. Znajdziemy na nim tanie i wegańskie posiłki, które sporządza przemiła dziewczyna. Z zawodu dyplomowana dietetyczka:

Co dalej z moją dietą?
Na dzień dzisiejszy jest mi zdecydowanie bliżej do weganizmu czyli diety pozbawionej produktów odzwierzęcych niż do wegetarianizmu.

A Ty w jaki sposób widzisz wegetarianizm/weganizm? Czym dla Ciebie jest? Zapraszam do komentowania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *