Difenbachia nakrapiana (Dieffenbachia picta)

Pochodzenie
Difenbachia nakrapiana pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Liście
Z kształtu są owalne i ostro zakończone. Jeśli idzie o ich ubarwienie jest bardzo ciekawe. Zazwyczaj liście mają zielone bądź żółte plamki, które czasami bywają pstrokate, marmurkowate lub regularnie prążkowane.

Kwiaty
Kwiaty tejże rośliny również są bardzo ciekawe. Kwiatostan przybiera kształt kolby otoczonej zieloną pochwą.

Stanowisko
Odmiany, które posiadają liście o jasnym ubarwieniu potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Kiedy nie mają go wystarczająco dużo, żółte liście po pewnym czasie zaczynają zielenieć.

Podłoże
Równie proporcje ziemi próchniczej i ziemi torfowej.

Nawożenie
Pod czas wegetacji zasilamy roślinę nawozem dla roślin o ozdobnych liściach raz na tydzień. Uwaga! Zawsze na wilgotne podłoże!

Wilgotność powietrza
Roślinę należy zraszać raz na tydzień aby umyć liście. Najlepiej ją postawić na warstwie keramzytu, zwłaszcza kiedy temperatura przekroczy 20 C.

Podlewanie
Dieffenbachia picta podobnie jak figowiec sprężysty czy monstera dziurawa nie lubi zbyt obfitego podlewania, dlatego podlewajmy ją raz na tydzień, ale w taki sposób, aby bryła korzeniowa wchłonęła jak najwięcej wody. Doniczkę jest wtedy najlepiej zanurzyć na 15 minut w wodzie.

Przesadzanie
Najlepiej każdego roku, w kwietniu. Jeśli rozmiary doniczki uniemożliwiają wymianę całego podłoża, należy wymienić wierzchnią warstwę.

Rozmnażanie
Z sadzonek pędowych o długości 10 cm. Umieszczamy je płasko w mieszance piasku i torfu w mnożarce o podgrzewanym dnie. Ukorzeniają się w ciągu 2 miesięcy. Możliwe jest również ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych w wodzie.

Szkodniki i choroby
Na osłabionych roślinach tarczniki i przędziorki. Bardzo źle znosi stosowanie preparatów zwalczających szkodniki. Lepiej w przypadku tej rośliny zastosować pałeczki owadobójcze – zapobiegawczo.

Szczególne wymagania
Difenbachia nakrapiana przede wszystkim nie lubi nadmiaru wody, przeciągów i zbyt suchego powietrza.

Ciekawostka
W naturze roślina ta jest w stanie osiągną aż 3 m wysokości. W warunkach domowych około 1,5 m. Istnieją również bardzo popularne odmiany karłowe – 40 cm.

Rada
Po kontakcie z sokiem rośliny należy natychmiast umyć ręce, bowiem jest on toksyczny. Powoduje podrażnienia lub obrzmienia błon śluzowych i oka.

Zaprasza również do mojego poprzedniego wpisu o difenbachii, dotyczącego co zrobić gdy difenbachia traci liście?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *