Czy można wystawiać rośliny na deszcz?

Pod czas mojej „kariery” amatora-ogrodnika spotkałam się z wieloma opiniami na ten temat, aż doszłam do wniosku, że muszę sama przetestować tzn. na własnych roślinach czy ów metoda jest bezpieczna.

A więc odpowiadając na tytułowe pytanie – czy można wystawiać rośliny na deszcz – myślę, że jak najbardziej można pod warunkiem, że jest on letni i drobny (bardzo dobrze umyje i zwilży liście), ale nie wszystkie. Przykładem roślin, które można wystawić na zewnątrz mogą być rośliny o dużych liściach jak np. figowce, monstera, kroton czy paprocie.

Wyjątkiem są rośliny, które mają omszone liście (np. fiołek afrykański) i delikatne (kaladium) oraz rośliny o delikatnych kwiatach (kaktusy i azalie).

Przy wystawianiu roślin na zewnątrz zwróćmy uwagę na intensywność deszczu, bowiem nie powinien być ani zbyt gwałtowny ani zbyt zimny (unikajmy deszczu na początku wiosny). Odpowiednia temperatura powinna być wyższa niż 15 C. Wystawianie roślin podczas deszczowej i wietrznej pogody też nie jest dobrym pomysłem.

W miastach w których panuje duże zanieczyszczenie powietrza (niestety np. u mnie – mieszkam na Śląsku, w mieście w którym normy w sezonie grzewczym są wielokrotnie przekroczone) nie polecam wystawiania roślin na zewnątrz, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzeń liści a w skrajnych przypadkach nawet obumarcia całej rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *